Zatrzymaj zakłopotanie – lecz teraz trądzik różowaty

Tytuł:
Stop The Embarrassment – leczyć trądzik różowaty teraz

Liczba słów:
513

Podsumowanie:
Kolor skóry w dotkniętych obszarach różni się od jasnego do matowej czerwieni, a nawet może przybrać fioletowawy odcień. Na początku zaczerwienienie może trwać zaledwie kilka godzin, ale później, gdy stan się pogarsza i nawroty się utrzymują, kolor utrzymuje się i może stać się trwały.

Słowa kluczowe:
trądzik różowaty, trądzik, trądzik pospolity, bulwiasty nos, pryszcze, laseroterapia, tetracyklina, rinophyma, gruczoły łojowe, przyczyny, operacja, powikłania

Treść artykułu:
Oznaki i objawy trądziku różowatego

Istnieją pewne różnice między trądzikiem różowatym a trądzikiem pospolitym. Jak zapewne wiesz, trądzik pospolity jest najczęstszą postacią trądziku, który wydaje się rozpoczynać wraz z początkiem dojrzewania i charakteryzuje się powstawaniem zaskórników i zaskórników. Z drugiej strony, trądzik różowaty zwykle pojawia się po raz pierwszy w wieku od 30 do 50 lat, jest ograniczony do twarzy – głównie nosa, policzków, brody, czoła i powiek – i nie jest związany z nadczynnością gruczołów łojowych.

Zmiany obserwowane w trądziku różowatym obejmują rumień, drobne rozszerzone naczynia krwionośne, grudki i krosty. Kolor skóry w dotkniętych obszarach waha się od jasnego do matowoczerwonego, a nawet może przybrać fioletowawy odcień. Na początku zaczerwienienie może utrzymywać się zaledwie kilka godzin, ale później, gdy stan się pogarsza i nawroty się utrzymują, kolor utrzymuje się i może stać się trwały.

Przerost gruczołów łojowych, szczególnie na nosie, prowadzi do zgrubienia skóry, zwiększenia widoczności rozszerzonych mieszków włosowych i powiększenia nosa, tak często związanego z trądzikiem różowatym. Chociaż najczęściej występuje u kobiet, mężczyźni mają najcięższe przypadki i to oni zwykle rozwijają oszpecający bulwiasty nos, znany jako rhinophyma. Co dziwne, czasami rhinophyma jest jedyną oznaką tego stanu.

Osoby cierpiące na trądzik różowaty zdają sobie sprawę z tego, co pogarsza ich poszczególne ogniska i unikają ich, jeśli to możliwe. Najpopularniejszymi używkami są gorące, pikantne potrawy, gorące napoje i alkohol. Ekspozycja na słońce i ciepło również wydaje się być czynnikami obciążającymi.

Trądzik różowaty nie zagraża życiu, ale z pewnością poważnie zmienia wygląd osoby.

Powikłania związane z trądzikiem różowatym

Istnieje tylko kilka powikłań związanych z trądzikiem różowatym. Czasami mogą wystąpić podrażnienia oczu z powodu zapalenia rzęs lub zewnętrznej powierzchni oczu. Błona pokrywająca soczewkę (rogówka) może ulec zapaleniu prowadzącemu do pogorszenia widzenia, ale rzadko się to zdarza.

Opcje leczenia trądziku różowatego

Leki miejscowe i doustne. Nie ma udowodnionego lekarstwa na trądzik różowaty, ponieważ dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Skuteczne leczenie polega na kontrolowaniu objawów przypominających trądzik za pomocą tych samych leków miejscowych i ogólnoustrojowych, które są stosowane w leczeniu trądziku zwykłego.

Najskuteczniejsze dotychczas leczenie obejmuje długotrwałe stosowanie miejscowych i doustnych antybiotyków, takich jak tetracyklina, która wydaje się kontrolować wykwity. Aby zachować kontrolę, dawkę antybiotyku powoli obniża się. W większości przypadków można go ostatecznie całkowicie odstawić bez nawrotu trądziku różowatego. Oczywiście tetracykliny nigdy nie należy przyjmować w czasie ciąży, ponieważ lek wpływa na nienarodzone dziecko.

Laser i chirurgia. Zabieg laserowy skutecznie eliminuje rozszerzone naczynia krwionośne twarzy. To zabieg, który powoduje bardzo niewielki dyskomfort. Operację można również zastosować w celu usunięcia nadmiaru tkanki związanego z rhinophyma.

Inne leczenie. Problemy psychologiczne i stresowe związane z trądzikiem różowatym należy zawsze oceniać i leczyć. Objawy i nasilenie są zróżnicowane i czasami mogą wymagać pomocy lekarza specjalisty.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish