Zapytaj eksperta o zapobieganie trądzikowi sezonowemu

Tytuł:
Zapytaj eksperta o zapobieganie trądzikowi sezonowemu

Liczba słów:
392

Podsumowanie:
Trądzik, jedna z najczęstszych chorób skóry, dotyka więcej niż cztery na pięć osób w wieku od 12 do 24 lat. Możesz dowiedzieć się więcej o trądziku, sprawdzając, czy znasz prawidłowe odpowiedzi na te często zadawane pytania.

Słowa kluczowe:
Zapytaj eksperta o zapobieganie trądzikowi sezonowemu

Artykuł Treść:
Trądzik, jedna z najczęstszych chorób skóry, dotyka więcej niż cztery na pięć osób w wieku od 12 do 24 lat. W okresie letnim i weselnym możesz dowiedzieć się więcej o trądziku, sprawdzając, czy znasz poprawne odpowiedzi na te często zadawane pytania:

P. Czy częste mycie twarzy wyeliminuje trądzik?

A. Chociaż powszechne jest przekonanie, brudna skóra nie powoduje trądziku, a częste mycie i szorowanie twarzy może faktycznie pogorszyć trądzik.

Q. Czy trądzik jest spowodowany złymi wyborami żywieniowymi?

A. Badania naukowe nie wykazały wyraźnego związku między dietą a trądzikiem. Innymi słowy, czekolada lub tłuste potrawy nie powodują ani nie pogarszają trądziku u większości ludzi. Jeśli trądzik jest odpowiednio leczony, nie musisz martwić się, że niektóre pokarmy prowadzą do wyprysku.

Q. Czy ściskanie pryszczów sprawi, że znikną szybciej?

A. Nie. Zaleca się, aby osoby z trądzikiem unikały ściskania, szczypania lub dłubania w twarzy. Każde tarcie skóry spowodowane pocieraniem lub pochylaniem się może w rzeczywistości pogorszyć trądzik.

Q. Czy trądzik to tylko część okresu dojrzewania?

A. Chociaż trądzik dotyka wiele nastolatków, ważne jest, aby wiedzieć, że trądzik można złagodzić dzięki odpowiedniemu leczeniu. Nastolatki z trądzikiem powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Nieleczony trądzik może prowadzić do trwałych blizn fizycznych, które mogą wpływać na samopoczucie ludzi.

Q. Czy wszystkie leki na trądzik są takie same?

A. Nie. Istnieje szeroki zakres leków dostępnych bez recepty (OTC) i na receptę, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku. Niektóre leki pomagają zmniejszyć gromadzenie się zbyt dużej ilości oleju i zwalczają bakterie związane z pryszczami; inne leki pomagają odblokować pory. Najczęściej przepisywanym w Stanach Zjednoczonych produktem złożonym na trądzik jest BenzaClin® (1-procentowy żel nadtlenku benzoilu klindamycyny, 5-procentowy żel), połączenie nadtlenku benzoilu i klindamycyny, która pomaga zwalczać bakterie i zmniejsza stan zapalny pryszczów. Ponieważ trądzik różni się w zależności od pacjenta, ważne jest, aby osoby z trądzikiem skonsultowały się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj leczenia jest dla nich najlepszy.

Dr. Kandula, ekspert dermatologii, jest obecnie prezesem Towarzystwa Dermatologicznego St. Louis i wykłada w Washington School of Medicine.

Ważne jest, aby wiedzieć, że leczenie trądziku może poprawić, a osoby na niego cierpiące mogą coś z tym zrobić.

Dr. Kandula

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish