Wszystko, co chciałeś wiedzieć o trądziku – ostateczny przewodnik, część 1

Tytuł:
Wszystko, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o trądziku – ostateczny przewodnik (część 1)

Liczba słów:
654

Podsumowanie:
Dla niektórych osób trądzik nie jest niczym więcej niż kluczem do drzwi w dorosłość – prawie rytuałem przejścia, gdy ciało się zmienia. Jako najczęstsza choroba na świecie, często przyjmuje się za pewnik, że plamy, zaskórniki i tłusta skóra będą stanowić tymczasowe zagrożenie dla twarzy prawie każdego na świecie.

Słowa kluczowe:
leczenie trądziku, trądzik, roztwór na trądzik, plamy, zaskórnik, pryszcze

Treść artykułu:
Dla niektórych osób trądzik to nic więcej niż klucz do drzwi w dorosłość – prawie rytuał przejścia, gdy ciało się zmienia. Jako najczęstsza choroba na świecie, często przyjmuje się za pewnik, że plamy, zaskórniki i tłusta skóra będą stanowić tymczasowe zagrożenie dla twarzy prawie każdego na świecie.

Jednak u około 15% osób te plamy będą się utrzymywać lub będą rozległe i pozostawiają blizny. Przy zaskakująco ubogich, niewystarczających informacjach dostępnych nastolatkom na temat leczenia trądziku, wielu nawet nie zdaje sobie sprawy, że asystent apteki i farmaceuta są w stanie udzielić pomocy.

Ile naprawdę wiesz o trądziku i jego przyczynach? Czy wiesz, że nie ma udowodnionego związku z dietą i trądzikiem? Czy zdawałeś sobie sprawę, że nie wszyscy wyrastają z trądziku, a 5% kobiet i 1% mężczyzn po czterdziestce nadal cierpi na problem „nastolatków”?

Jakie są powszechne mity na temat trądziku?

Punktem wyjścia prawidłowego leczenia trądziku powinno być wyjaśnienie mitów:

1. Trądzik jest spowodowany jedzeniem. Badania naukowe nie wykazały związku między dietą a trądzikiem. Więźniowie w Stanach Zjednoczonych zostali wciągnięci do procesu w celu ustalenia, czy czekolada ma bezpośredni wpływ na gruczoły łojowe. Pod koniec badania stwierdzono, że spożycie czekolady nie miało wpływu na trądzik. Jednak zawsze rozsądnie jest zalecać zdrową, zbilansowaną dietę, jednocześnie upewniając się, że jedzenie nie wpłynie na trądzik.

2. Trądzik jest zaraźliwy. Lekarze zbadali efekt wydobywania ropy z jednego miejsca i wstrzykiwania jej bezpośrednio w zdrową skórę. Ten eksperyment wykazał, że nie rozprzestrzenił plam.

3. Trądzik jest spowodowany brudem. Plamy są spowodowane działaniem pod skórą, dlatego brud powierzchniowy będzie odgrywał tylko niewielką rolę w powstawaniu trądziku. Ludzie myślą, że czerń w zaskórniku jest spowodowana brudem, ale jest to naturalna melanina skóry, która zmienia kolor na czarny w kontakcie z powietrzem. Niektórzy twierdzą nawet, że nadmierne mycie może powodować trądzik, ale może to być trudne do udowodnienia.

4. Trądzik jest spowodowany zbyt dużą ilością hormonów. Hormony odgrywają dużą rolę w powstawaniu trądziku, ale łatwo to źle zrozumieć, ponieważ organizm produkuje zbyt wiele hormonów. W jednej z klinik zajmujących się trądzikiem w jednym z najlepszych ośrodków badań nad trądzikiem w Leeds, wszyscy pacjenci przychodzący tego dnia zostali poproszeni o dostarczenie próbki krwi, która została później przeanalizowana pod kątem poziomu hormonów. Nie stwierdzono istotnego wzrostu męskich hormonów u tych pacjentów, co sugeruje, że winna jest zatem wrażliwość na męskie hormony obecne w normalnych stężeniach w skórze.

5. Każdy wyrasta z trądziku. Trądzik zwykle trwa od czterech do ośmiu lat od początku do końca. Jeśli zachorujesz w wieku 12 lat, koniec tego procesu powinien zakończyć się między 16 a 20 rokiem życia. Średni wiek trądziku to 14 do 22 lat. Jednak trądzik może utrzymywać się do dorosłości, a 8% osób cierpiących na trądzik ma ponad 40 lat. mają trądzik przez całe życie, ale niektórzy ludzie nie wyrośnie z trądziku. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Leeds sugerują, że trądzik utrzymuje się średnio przez osiem lat.

6. Trądzik i plamy to nie to samo. Wiele osób będzie próbowało odróżnić trądzik od plam. W rzeczywistości trądzik to tylko nazwa medyczna, którą lekarze nadają plamom. Jednak osoba ze sporadycznym, łagodnym miejscem nie zostanie opisana jako osoba z klinicznym trądzikiem. Około 15% wszystkich osób z „plamami” będzie wymagało dalszej pomocy lekarza w leczeniu skóry.

7. Stres powoduje trądzik. Zwykły stres w życiu codziennym nie jest ważnym czynnikiem w trądziku. Tylko sytuacje skrajnego stresu, takie jak rozwód, egzamin lub śmierć bliskiego członka rodziny, mogą wywołać trądzik lub pogorszyć istniejący trądzik; jednak nie jest to powszechne i zwykle dobrze reaguje na zwykłe leczenie trądziku.

KONTYNUACJA W CZĘŚCI 2, WKRÓTCE!

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish