Wiele przyczyn trądziku

Tytuł:
Wiele przyczyn trądziku

Liczba słów:
464

Podsumowanie:
Dziedziczność, przetłuszczanie się skóry, mieszki włosowe i hormony są głównymi podejrzanymi w tym trwająca tajemnica. Poznaj biologię trądziku i uniknij najczęstszych błędów, które pogarszają trądzik.

Słowa kluczowe:
trądzik, leki na trądzik

Treść artykułu:
Trądzik pozostaje trochę tajemnicą. Wydaje się, że jest to częściowo dziedziczne, ale dlaczego niektórzy ludzie są nim dotknięci, a inni są nietknięci, nie jest dokładnie znany. Rozumiemy jednak część biologii, która za tym stoi.

Głównym winowajcą jest nadmierna produkcja sebum, substancji oleistej, której zadaniem jest nawilżenie i elastyczność skóry i włosów. Wytwarzanie tłustego sebum blokuje powierzchnię skóry, co zapewnia idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Bakterie namnażają się, skóra staje się zaczerwieniona i zaogniona, po czym pojawia się pryszcz.

Rola testosteronu

Nadmierne wytwarzanie sebum jest spowodowane przez testosteron, męski hormon. Jednak testosteron jest obecny zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. W okresie dojrzewania organizm zmienia reakcję na testosteron, wytwarzając w ten sposób dodatkowe sebum. Ta nieregularna reakcja, występująca głównie w okresie dojrzewania, powoduje przetłuszczanie się skóry – szczególnie twarzy i górnej części tułowia.

Łój następnie łączy się z naturalnie występującymi martwymi komórkami skóry, blokując mieszki włosowe.

Organizm zwykle reguluje swoją reakcję na testosteron we wczesnych latach 20-tych, po czym irytujący trądzik ustępuje.

Teoria mieszków włosowych

Zwężenie mieszków włosowych może mieć wpływ na powstawanie trądziku – tak głosi niedawna teoria naukowa. Dowody sugerują, że mieszki włosowe mogą ulec ograniczeniu z kilku powodów, w tym nadmiernego złuszczania się komórek w mieszku, nieprawidłowego wiązania komórek lub zatrzymywania wody, co powoduje puchnięcie skóry.

Zwężone mieszki włosowe zapobiegają wydalaniu martwych komórek z organizmu, tworząc nagromadzenie pod skórą. W połączeniu z sebum tworzy idealne warunki dla trądziku.

Sprawy stają się gorsze

Wiele osób nie może się powstrzymać przed ściskaniem pryszczów. Może to pogorszyć stan, rozprzestrzeniając bakterie na otaczający obszar skóry. Może również prowadzić do blizn, czasem trwałych.

Nawet dotknięcie twarzy może pogorszyć trądzik. Nie zdając sobie z tego sprawy, większość z nas dotyka twarzy wiele razy w ciągu dnia. Problem w tym, że w naszych dłoniach znajdują się oleje i bakterie, które potęgują objawy trądziku. W rzeczywistości wszystkie przedmioty, w tym okulary i słuchawki telefoniczne, które stykają się z twarzą, muszą być czyste.

Włosy, szczególnie długie, również dotykają twarzy, dlatego ważne jest, aby były czyste i wolne od oleju. Należy unikać lub używać w jak najmniejszym stopniu tkaninowych akcesoriów, takich jak nakrycia głowy i opaski na głowę.

Inne czynniki

Inne czynniki, które wydają się pogarszać stan trądziku, to dieta, podrażnienia skóry, stres, czynności hormonalne, takie jak cykle miesiączkowe i niektóre leki.

Linki dietetyczne pokazują, że produkty z odtłuszczonego mleka mogą być powiązane z trądzikiem. Nie ma jednak statystycznych dowodów na to, że żywność taka jak czekolada i fast food ma jakikolwiek związek z pryszczami lub zaostrza trądzik.

Leki na trądzik to sterydy anaboliczne (stosowane w kulturystyce), lit, barbiturany, halogeny i androgeny.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish