Trądzik – schemat leczenia ciężkiego trądziku

Tytuł:
Trądzik – Schemat leczenia ciężkiego trądziku

Liczba słów:
514

Streszczenie:
Ten rodzaj trądziku wymaga intensywnego leczenia przez pewien okres. Twój lekarz zastosuje terapię skojarzoną, aby kontrolować i leczyć trądzik, jednocześnie starając się zadbać o to, aby powstały minimalne blizny.

Słowa kluczowe:

Treść artykułu:
Ten rodzaj trądziku wymaga intensywnego leczenia przez pewien okres. Twój lekarz zastosuje terapię skojarzoną, aby kontrolować i leczyć trądzik, jednocześnie starając się zadbać o to, aby powstały minimalne blizny. Schemat leczenia ciężkiego trądziku może obejmować leczenie fizyczne, doustne i miejscowe. Dostępne opcje obejmują – izotretynoinę, doustne antybiotyki,
doustne środki antykoncepcyjne dla kobiet, wstrzyknięcie kortykosteroidu w zmianę i
zabieg chirurgiczny. Spójrzmy na nich.

Izotretynoina: Izotretynoina jest jedną z najsilniejszych metod leczenia ciężkiej postaci trądziku, która nie reaguje dobrze na inne terapie. Izotretynoina to najlepsza opcja leczenia trądziku torbielowatego. Izotretynoina jest formą witaminy A. Normalny przebieg izotretynoiny to jedna lub dwie tabletki dziennie przez okres do dwudziestu tygodni. Twój dermatolog najlepiej o tym decyduje. Izotretynoiny nigdy nie należy przyjmować bez nadzoru lekarza. Izotretynoina jest jedną z najlepszych opcji, ponieważ pomaga leczyć wszystkie cztery czynniki powstawania trądziku – nadmiar sebum, zatkane pory, stany zapalne i bakterie P.acnes. Izotretynoina może mieć również wiele skutków ubocznych.

Skutki uboczne izotretynoiny – dla kobiet bardzo ważny jest stały kontakt z lekarzem, ponieważ izotretynoina może spowodować uszkodzenie rozwijającego się płodu. Nie tylko nigdy nie można go podawać w czasie ciąży, ale przed rozpoczęciem leczenia należy wyeliminować wszelkie możliwości ciąży. Prosimy o szczegółową rozmowę z lekarzem i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Inne skutki uboczne izotretynoiny mogą obejmować bóle stawów, bóle głowy, nudności, depresję i inne. Podczas przyjmowania izotretynoiny nie wolno przegapić wizyty u lekarza.

Doustne antybiotyki – antybiotyki o szerokim spektrum działania mogą znacznie zredukować bakterie P. acnes. Wraz ze spadkiem populacji tej bakterii zmniejsza się stan zapalny. Wybór antybiotyku najlepiej pozostawić lekarzowi. Antybiotyk może zawierać takie leki jak – tetracyklina, erytromycyna, doksycyklina itp.

Doustne środki antykoncepcyjne dla pacjentek – nadczynność gruczołów łojowych produkuje więcej sebum i jest jedną z głównych przyczyn trądziku. Niektóre doustne środki antykoncepcyjne mogą zmniejszać produkcję nadmiernego sebum. Leki te można przyjmować tylko pod nadzorem lekarza. Czasami może zajść potrzeba konsultacji z ginekologiem, na co poradzi Ci lekarz.

Wstrzyknięcie kortykosteroidu w zmianę – duża pomoc w przygotowaniu się do spotkania towarzyskiego, w tym zabiegu w torbiel wstrzykuje się łagodny steroid. Steryd znacznie zmniejsza trądzik w ciągu kilku dni. Zabieg ten zapobiega również powstawaniu blizn, ponieważ zmniejsza możliwość pęknięcia torbieli i całkowicie ją wysusza.

Zabieg chirurgiczny – lekarz może zdecydować, że konieczne będzie rozcięcie trądziku i usunięcie go. Odbywa się to za pomocą sterylnego sprzętu i wymaga umiejętności. Pacjenci z trądzikiem nie powinni wykonywać drenażu trądziku.

Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny. Ten artykuł nie jest poradą medyczną i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem. Prosimy o przestrzeganie wszelkich wskazówek podanych w tym artykule tylko po konsultacji z lekarzem. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wyniki lub szkody wynikające z informacji uzyskanych z tego artykułu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish