Trądzik – dowiedz się, jak powstaje i uzyskaj czystą skórę

Tytuł:
Trądzik – poznaj jego powstawanie i pozbądź się czystej skóry

Liczba słów:
327

Podsumowanie:
Trądzik tworzy się w pobliżu ujścia gruczołów łojowych mieszek włosowy w nich. W normalnych warunkach komórki tworzące ścianę gruczołu powinny złuszczać się z otworu porów.

Słowa kluczowe:

Treść artykułu:
Trądzik tworzy się w pobliżu ujścia gruczołów łojowych z mieszkiem włosowym. W normalnych warunkach komórki tworzące ścianę gruczołu powinny złuszczać się z otworu porów. W pewnych okolicznościach komórki te stają się dysfunkcyjne i zamiast normalnie złuszczać się, blokują otwarcie porów.

W międzyczasie gruczoły nadal produkują łojotok, a jeśli występują zaburzenia hormonalne, gruczoły wytwarzają łojotok w wyższym tempie. Łój ten wypełnia worek gruczołowy, a bakterie Proprionobacterium acnes (P. acnes) rozwijają się w atmosferze pełnej łoju bez powietrza. W miarę rozwoju bakterii gruczoł zostaje zakażony.

Na tym etapie, kiedy bakterie kwitną i powodują stan zapalny, gruczoł produkuje więcej sebum, a pory są zablokowane, gruczoł staje się bardzo zakaźny i pełen martwych komórek, bakterii, ropy i martwego naskórka. Nazywamy to grudką lub cystą. Trądzik rozwija się przez różne etapy i jest to ostatni etap, po którym gruczoł pęka.

Tak więc trądzik nie jest chorobą jednostopniową, ale wiele przyczyn łączy się, aby stopniowo zwiększać intensywność powstawania trądziku. Nastolatki częściej chorują na trądzik, ponieważ w tym okresie zmienia się równowaga hormonalna ich ciała. Hormon androgen jest zwykle odpowiedzialny za przyspieszenie produkcji sebum.

Lekarze starają się interweniować podczas procesu powstawania trądziku i jego wzrostu oraz starają się zapobiegać tworzeniu się torbieli, które mogą pozostawiać blizny na zawsze. To samo zaburzenie hormonalne jest odpowiedzialne za wybuch trądziku u niektórych kobiet podczas cyklu miesiączkowego.

Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny. Ten artykuł nie jest poradą medyczną i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem. Prosimy o przestrzeganie wszelkich wskazówek podanych w tym artykule tylko po konsultacji z lekarzem. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wyniki lub szkody wynikające z informacji uzyskanych z tego artykułu

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish