Trądzik cię przygnębia Przyszłość leczenia trądziku wygląda jasno dzięki nowym terapiom laserowym

Tytuł:
Trądzik cię przygnębia? Przyszłość leczenia trądziku wygląda jasno dzięki nowym terapiom laserowym

Liczba słów:
432

Podsumowanie:
Dzięki technologii leczenie trądziku jest coraz lepsze. Dzięki nowym terapiom laserowym leczenie trądziku jest teraz dokładniejsze.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, często zadawane pytania, często zadawane pytania, trądzik, trądzik, najczęściej zadawane pytania, pryszcze, pryszcze

Treść artykułu:
Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowych włosów. Każdy mieszek włosowy zawiera mały włosek i liczne gruczoły łojowe. W normalnych warunkach łój, oleista substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe, przemieszcza się w górę mieszka włosowego i na powierzchnię skóry. Jednak w przypadku trądziku łój jest uwięziony w mieszku włosowym, a bakterie skórne rozmnażają się w zatkanych porach. Trądzik rozwija się na tych obszarach skóry, gdzie gruczoły łojowe są najliczniejsze: na twarzy, skórze głowy, szyi, klatce piersiowej, plecach oraz ramionach i barkach. Trądzik zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania, chociaż często pojawia się w latach dwudziestych lub trzydziestych.

Jednym ze sposobów leczenia trądziku jest celowanie w bakterie wywołujące stan zapalny związany z trądzikiem, znany jako Propionobacterium Acnes lub P. acnes. P. acnes uwalnia porfiryny, które są cząsteczkami naturalnie występującymi w organizmie. Kiedy porfiryny pochłaniają pewne długości fal światła, powstają wolne rodniki, które niszczą bakterie.

Porfiryny najlepiej absorbują światło w zakresie długości fal niebieskich – od 400 nm do 430 nm. Badano źródło światła niebieskiego o niskiej intensywności (405 nm do 420 nm) do leczenia łagodnego do umiarkowanego trądziku zapalnego. W badaniu, dwie 15-minutowe ekspozycje na tydzień przez cztery tygodnie spowodowały 60-procentową redukcję trądziku u 80 procent pacjentów. Zgłoszone remisje po trądziku trwały od trzech do ośmiu miesięcy.

Innym sposobem leczenia trądziku za pomocą technologii laserowej jest uszkodzenie gruczołów łojowych przez efekt termiczny lub cieplny. W niedawnych badaniach laser diodowy 1450 nm został użyty do wykonania czterech zabiegów w odstępie miesiąca. Stuprocentowe ustąpienie trądziku nastąpiło u 16 z 17 pacjentów ocenianych sześć miesięcy po ostatnim leczeniu. Biopsje skóry wykonane bezpośrednio po zabiegu wykazały zmiany gruczołów łojowych wywołane wysoką temperaturą, co zmniejsza ilość wytwarzanego sebum.

„Chociaż lasery są od lat z powodzeniem stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych, ich użycie w faktycznym kontrolowaniu istniejącego trądziku jest głównym przełomem i może być doskonałą alternatywą dla pacjentów, którzy odnieśli minimalny sukces przy tradycyjnych terapiach” – wyjaśnił przez dermatologa. „Jednak to leczenie jest nadal eksperymentalne i nie jest jeszcze szeroko dostępne. Dlatego nie wszyscy pacjenci będą mieli do niego dostęp, a zabieg nie jest objęty ubezpieczeniem ”.

Pacjenci powinni mieć świadomość, że wiele stanów nie rozróżnia, kto może, a kto nie może wykonywać zabiegów z użyciem lasera / źródła światła. „Ponieważ zabiegi na skórę laserami mogą nieść ze sobą potencjalne skutki uboczne, powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza lub pod bezpośrednim nadzorem lekarza. Zachęcam pacjentów do zadawania lekarzom pytań o to, kto będzie wykonywał operację laserową, w tym o ich kwalifikacjach – ostrzega dermatolog.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish