Trądzik 10 najczęstszych mitów

Tytuł:
Trądzik: 10 najczęstszych mitów

Liczba słów:
523

Podsumowanie:
Trądzik dotyka ludzkość od wieków, więc jest naturalne, że mity powinny dorastać wokół niego. Naucz się rozwiać mity, a jesteś na najlepszej drodze do poprawy kondycji.

Słowa kluczowe:
trądzik, leki przeciwtrądzikowe

Treść artykułu:
To, co wydaje nam się, że wiemy o trądziku, jest stopniowo zastępowane przez to, czego uczą się naukowcy. W międzyczasie wciąż krąży i trwa wiele mitów. Ten artykuł dotyczy wyjaśnienia niektórych nieporozumień dotyczących trądziku.

Mit nr 1: Trądzik wpływa tylko na wygląd
Trądzik może również powodować głęboki niepokój psychiczny. Ciężki trądzik może prowadzić do niskiego obrazu siebie i poczucia depresji. Istnieje silny związek między ciężkim trądzikiem a wycofaniem społecznym.

Mit nr 2: Trądzik jest spowodowany złą higieną
Podczas gdy infekcje skóry są związane z trądzikiem, brak czystości nie jest przyczyną wybuchów trądziku. Kombinacja oleju i martwych komórek powodujących trądzik znajduje się pod powierzchnią skóry, z której nie można jej oczyścić. Delikatne mycie wodą z mydłem raz lub dwa razy dziennie zapewni Twojej skórze jak najlepsze zdrowie. Zbyt mocne szorowanie może pogorszyć trądzik.

Mit nr 3: Trądzik jest wywoływany przez określone produkty spożywcze
Czekolada od dawna ma reputację producenta pryszczów. Badania nie wykazały żadnych naukowych dowodów na to, że to prawda. To samo dotyczy chipsów ziemniaczanych i cukru. Istnieją produkty, które wydają się pogarszać (nie powodować) stan: mleko i pokarmy bogate w jod, takie jak owoce morza.

Mit 4: Trądzik musi już minąć
Istnieje wiele metod leczenia trądziku dostępnych bez recepty i silniejszych leków od dermatologa.

Mit 5: Im więcej leku na trądzik, tym lepiej
Niektórzy uważają, że jeśli ich trądzik się pogorszy, powinni po prostu użyć więcej leków. To zły pomysł, ponieważ leki przyjmowane w dużych ilościach mogą być niebezpieczne. Nadmierne stosowanie maści przeciwtrądzikowych może jeszcze bardziej podrażnić skórę.

Mit 6: Opalanie się jest dobre na trądzik
Ekspozycja na słońce wysusza nadmiar sebum, więc krótkotrwale poprawia trądzik. Jednak w dłuższej perspektywie skóra dostosowuje się, a trądzik pozostaje nienaruszony. Co gorsza, istnieją naukowe dowody na to, że ekspozycja na słońce uszkadza skórę i zwiększa ryzyko raka skóry.

Mit 7: Makijaż powoduje trądzik
Niektóre produkty do makijażu mogą zatykać pory, co jest szkodliwe dla zdrowia skóry. Kosmetyki oznaczone jako „niekomedogenne” lub „nieakogenne” są bezpieczne w użyciu. Niektóre marki są wytwarzane ze składników, które faktycznie leczą trądzik.

Mit 8: Trądzik jest stanem tylko nastolatka
Podczas gdy większość nastolatków ma trądzik, to samo dzieje się z wieloma dorosłymi. Trądzik zwykle ustępuje we wczesnych latach dwudziestych. Ale niektórzy ludzie po raz pierwszy doświadczają trądziku dopiero po czterdziestce. A co najbardziej niefortunne, niektórzy ludzie cierpią z powodu nawrotów trądziku przez całe życie.

Mit 9: Trądzik jest powiązany z seksem
Prawdopodobnie wszyscy słyszeliśmy, że celibat lub nadmierna ilość seksu powodują pryszcze. Nie ma na to dowodów. Istnieje związek między aktywnością seksualną a produkcją hormonów, ale związek między płcią a produkcją łoju (substancji oleistej, która łączy się z martwymi komórkami skóry i powoduje trądzik) nie jest znany. Stres i złość również wpływają na poziom hormonów.

Mit nr 10: Trzaskające pryszcze to najlepszy sposób, aby się ich pozbyć
Faktem jest, że pękające pryszcze mogą pogorszyć trądzik poprzez rozprzestrzenianie się bakterii, które go powodują. Trzaskanie może również prowadzić do ewentualnych blizn, które w ciężkich przypadkach mogą być trwałe.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish