Skutki uboczne w 6 typowych metodach leczenia trądziku

Tytuł:
Efekty uboczne w 6 typowych metodach leczenia trądziku

Liczba słów:
497

Podsumowanie:
Wszyscy chcemy pozbyć się trądziku i dobrze wyglądać, nawet lepiej. Ale jest kilka rzeczy, które musimy wiedzieć i być gotowym na temat jego leczenia – skutki uboczne. Oto kilka typowych skutków ubocznych, o które możemy chcieć zapytać naszych dermatologów po otrzymaniu recepty.

Słowa kluczowe:
trądzik, leczenie trądziku, produkty na trądzik, pielęgnacja skóry, kuracja, kremy, produkty

Artykuł Treść:
Wszyscy chcemy pozbyć się trądziku i wyglądać dobrze, a nawet lepiej. Ale jest kilka rzeczy, które musimy wiedzieć i być gotowym na temat jego leczenia – skutki uboczne. Oto kilka typowych skutków ubocznych, o które możemy chcieć zapytać naszych dermatologów po otrzymaniu recepty.

lt;bgt; 1. Krem przeciwtrądzikowy lt;/bgt;

Prawdopodobnie najczęstszym skutkiem ubocznym stosowania kremów przeciwtrądzikowych jest reakcja alergiczna. Obejmuje zaczerwienienia, wysuszenie i łuszczenie, swędzenie i obrzęk skóry. Czasami występuje również uczucie pieczenia.

Retin-A, miejscowy lek na ciężki trądzik, może powodować powstawanie pęcherzy, obrzęków i zaczerwienień na już wrażliwej skórze. W niektórych przypadkach podczas jego wczesnego stosowania gorsza sytuacja może wystąpić zwłaszcza w miejscach, w których atak trądziku jest raczej niewidoczny.

lt;bgt; 2. Środki ściągające lt;/bgt;

Podobnie jak kremy na trądzik, środki ściągające również wykazują takie same skutki uboczne, jak obrzęk, zaczerwienienie, suchość, swędzenie lub pieczenie. Zaleca się, aby użytkownik unikał nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ może również wystąpić przebarwienie skóry.

lt;bgt; 3. Doustne antybiotyki lt;/bgt;

Podobnie jak w przypadku innych chorób, nadmierna ekspozycja na antybiotyki może prowadzić do powstania oporności bakterii. To samo dotyczy trądziku. Długotrwałe stosowanie antybiotyków w leczeniu trądziku może z kolei prowadzić do opornych infekcji bakteryjnych. Tetracyklina jest jednym z przykładów antybiotyków na trądzik. Oto jego typowe skutki uboczne:

1. niedokrwistość
2. utrata apetytu
3. nudności
4. gorączka
5. swędzenie
6. nadwrażliwość na światło lub nieprawidłowa wrażliwość skóry na światło słoneczne
7. wysypki
8. reakcje alergiczne
9. zaburzenia widzenia
10. zawroty głowy
11. biegunka
12. może wpływać na niemowlę karmiące piersią, dlatego nie jest zalecana matkom karmiącym i kobietom w ciąży

Erytromycyna, inny popularny antybiotyk przeciwtrądzikowy, ma również kilka skutków ubocznych. Kilku użytkowników zgłosiło następujące objawy:

1. nudności
2. biegunka
3. napady padaczkowe
4. zamieszanie
5. łagodne do ciężkich reakcje alergiczne
6. ból brzucha

Wszystkie doustne antybiotyki mają zdolność wywoływania kandydozy lub zakażeń drożdżakowych pochwy (przez Candida albicans) u kobiet. Spośród wszystkich doustnych antybiotyków przeciwtrądzikowych, tetracyklina wydaje się być najczęstszym skutkiem ubocznym infekcji. Ponadto doustne antybiotyki mają tendencję do osłabiania działania tabletek antykoncepcyjnych.

lt;bgt; 4. Leczenie trądziku laserem lt;/bgt;

Leczenie trądziku laserem ma na celu zniszczenie gruczołów wydzielających tłuszcz na naszej skórze, bez niszczenia naskórka lub zewnętrznej warstwy skóry, przez co może być bolesne. Powoduje również tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk. Takie objawowe skutki uboczne tego rodzaju leczenia mogą wymagać dodatkowego leczenia w trakcie procesu gojenia. Zabieg laserowy może również pozostawić na skórze nierównomierną pigmentację. Oprócz tych fizycznych skutków ubocznych, leczenie laserowe musi być również wykonywane regularnie i może być dość kosztowne.

lt;bgt; 5. Procedury kosmetyczne lt;/bgt;

Peelingi chemiczne są często używane z kremami w celu wywołania wzrostu nowych komórek skóry. Rezultatem jest młodziej wyglądająca skóra. Jednak mają skutki uboczne, które obejmują blizny, nieprawidłowy kolor skóry, zaczerwienienie i pęcherze.

lt;bgt; 6. Chirurgia trądziku lt;/bgt;

Chirurgia trądziku nie jest tak popularna jak wcześniej, ma wiele skutków ubocznych. Oprócz blizn istnieje również możliwość rozwoju poważnej infekcji, gdy torbiele trądzikowe nie są dokładnie drenowane.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish