O trądziku jego rodzaje Objawy

Tytuł:
O trądziku, jego typach i objawach

Liczba słów:
628

Podsumowanie:
Mówi, czym jest trądzik i czy jest właściwym lekarstwem.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Co to jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Niektóre z cech trądziku to czarne głowy, pryszcze, cysty, zakażone ropnie i rzadko blizny. Trądzik występuje zwykle w okresie dojrzewania zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Mówiąc dokładniej, trądzik zaczyna się w okresie dojrzewania i ma tendencję do nasilania się u osób z tłustą skórą. Trądzik źle wpływa na nastoletnich chłopców. U kobiet w średnim wieku występują tylko łagodne do umiarkowanych postacie trądziku. Trądzik najczęściej widać na twarzy. Inne miejsca, w których może wystąpić, to szyja, klatka piersiowa, plecy, ramiona, skóra głowy oraz ramiona i nogi. Większość form trądziku jest wynikiem dziedziczności i problemów hormonalnych i nie ma nic wspólnego ze szkodliwą dietą lub złą higieną.

Rodzaje trądziku

Trądzik zaczyna się w podobny sposób dla wszystkich, ale może przybierać różne formy i może reagować w unikalny sposób, w zależności od stanu organizmu danej osoby. Podstawową zmianą nazywaną zaskórnikiem jest początek trądziku. Zaskórnik to powiększony mieszek włosowy zatykany olejem i bakteriami znajdującymi się pod powierzchnią skóry, który czeka na odpowiednie warunki, aby przekształcić się w stan zapalny. Ilekroć skóra wytwarza więcej oleju, bakterie rosną w obrzękniętym mieszku włosowym. Otaczająca skóra staje się coraz bardziej zaogniona, gdy białe krwinki walczą z intruzami. Dwa główne rodzaje trądziku to trądzik niezapalny i trądzik zapalny.

Trądzik niezapalny

Zakryte zaskórniki:

Jeśli zatkany mieszek włosowy pozostaje poniżej powierzchni skóry, zmiana nazywa się zaskórnikiem zamkniętym. Zwykle pojawia się na skórze jako małe, białawe guzki. Ten stan jest inaczej nazywany białogłowy.

Wirus otwarty:

Jeśli czop rozszerza się i przechodzi przez powierzchnię skóry, zmiana nazywa się zaskórnikiem otwartym. Ciemny wygląd zatyczki nie jest spowodowany zabrudzeniem, ale nagromadzeniem melaniny, składnika pigmentacji skóry. Ten stan jest inaczej nazywany zaskórnikiem.

Trądzik zapalny

Papule:

Pojawia się na skórze jako mały, mocny różowy guzek. Grudki są z natury delikatne i często uważa się je za pośredni etap między zmianami niezapalnymi a wyraźnie zapalnymi.

Krosta:

Są to małe okrągłe zmiany, które są zaognione i zawierają widoczną ropę, która wydaje się czerwona u podstawy z żółtawym lub białawym środkiem. Krosty nie zawierają dużej ilości bakterii. Stan zapalny jest spowodowany chemicznym podrażnieniem składników łoju, takich jak wolne kwasy tłuszczowe.

Torbiel:

Są to duże, wypełnione ropą zmiany, które zwykle znajdują się głęboko w skórze. Torbiele są bardzo bolesnymi zmianami, ponieważ są w stanie zapalnym. Cysty powstają w wyniku rozlania zawartości zaskórnika na otaczającą skórę oraz w wyniku odpowiedzi lokalnego układu odpornościowego na wytwarzanie ropy. Cysty często pozostawiają głębokie blizny.

Acne conglobata:

Jest to rzadka, ale poważna postać trądziku zapalnego, która rozwija się głównie na plecach, pośladkach i klatce piersiowej. Ponadto w przypadku obecności krost i cyst może wystąpić ciężka infekcja bakteryjna.

Objawy

Typowe objawy trądziku to uporczywe, nawracające czerwone plamy lub obrzęki na skórze zwane pryszczami. Pryszcze stają się zaognione i wypełniają się ropą. Pryszcze pojawiają się zwykle na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, szyi lub górnej części pleców. Niektóre z innych objawów obejmują ciemne plamy z otwartymi porami w środku, które są znane jako zaskórniki, wybrzuszone plamy pod skórą bez otworów, które są znane jako whiteheads, oraz czerwone obrzęki lub grudki wypełnione ropą, które są znane jako krosty. Krosty mogą rozwinąć się z zaskórników lub zaskórników. Zapalne, wypełnione płynem grudki pod skórą, znane jako cysty, są również objawem trądziku. Te cysty mogą mieć nawet cal średnicy.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish