Nie wierz w te mity o trądziku

Tytuł:
Nie wierz w mity o trądziku

Liczba słów:
563

Podsumowanie:
Opis niektórych z wielu mitów na temat trądziku.

Słowa kluczowe:
trądzik, zwalczanie trądziku, leczenie trądziku, lekarstwo na trądzik

Treść artykułu:
Istnieje wiele zarzutów co do przyczyn trądziku. Ponieważ technologia i nauka pomagają nam znaleźć prawdziwe korzenie, jesteśmy w stanie rozwiać wiele nieporozumień dotyczących trądziku. Jednak mity wciąż istnieją. Oto kilka bardziej znanych mitów:

Mit: Trądzik jest spowodowany złą higieną.
Brak czystości nie jest przyczyną trądziku. Istnieją infekcje skóry związane z trądzikiem spowodowane mieszanką łoju i martwych komórek, które znajdują się pod powierzchnią skóry. Chociaż delikatne oczyszczanie skóry mydłem i wodą raz lub dwa razy dziennie pomoże w utrzymaniu skóry tak zdrowej, jak to tylko możliwe, jest nieskuteczne w zwalczaniu infekcji skóry. Uważaj, aby nie szorować zbyt mocno, ponieważ może to dodatkowo pogorszyć trądzik.

Mit: Tłuszcz i czekolada powodują trądzik.
Ludzie od lat wierzą, że jedzenie czekolady powoduje pryszcze. Nie ma na to naukowych dowodów – badania nie wykazały bezpośredniego związku między spożywaniem czekolady a wypryskami trądzikowymi. Dotyczy to również innych potraw, takich jak chipsy ziemniaczane i frytki. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości tego rodzaju żywności jest niezdrowe i zaleca się spożywanie go z umiarem.

Uwaga: Chociaż czekolada i tłuste potrawy nie powodują trądziku, niektóre pokarmy wydają się go nasilać. Wydaje się, że mleko i pokarmy bogate w jod (występujące w owocach morza) pogarszają trądzik.

Mit: seks jest bezpośrednio powiązany z trądzikiem.
Za trądzik obwiniano wszystko, od masturbacji po celibat. To znowu jest fałszywe. Chociaż istnieje związek między poziomem hormonów a aktywnością seksualną, nie jest jasne, jaki związek między płcią a poziomem łoju (powodującego trądzik). Emocje i stres również wpływają na poziom hormonów.

Mit: Wyrosniesz z trądziku.
Trądzik może trwać kilka tygodni lub nawet kilka lat. Nie ma potrzeby, aby z tym żyć, skoro istnieje tak wiele dostępnych bez recepty zabiegów dla każdego, kto cierpi na dyskomfort i wstyd związany z trądzikiem. W cięższych przypadkach dermatolodzy są również łatwo dostępni.

Mit: Trądzik dotyka tylko nastolatków.
Chociaż 85% nastolatków doświadcza trądziku, dorośli są podatni na trądzik, gdy mają 30 lub 40 lat.

Mit: Trądzik jest tylko powierzchownym stanem.
Ze względu na nasilenie fizycznego oszpecenia trądzik prowadzi do stresu psychicznego. Istnieją silne powiązania z depresją, wycofaniem społecznym i niską samooceną.

Mit: Popping / wyciskanie pryszczów pozbędzie się ich szybciej.
To może faktycznie pogorszyć trądzik poprzez rozprzestrzenianie się bakterii, które go powodują! Ściskanie pryszczów może również prowadzić do trwałych blizn.

Mit: Ekspozycja na słońce pomoże usunąć trądzik.
Chociaż krótkotrwałe działanie słońca wydaje się wysuszać nadmiar sebum, skóra szybko przystosowuje się do ekspozycji na słońce. Eliminuje to długoterminowe korzyści z ekspozycji na słońce i zwiększa ryzyko uszkodzenia skóry i raka.

Mit: Noszenie makijażu powoduje trądzik.
Zdrowa skóra to najlepszy sposób na uniknięcie trądziku. Ponieważ niektóre makijaże mogą zatykać pory, w rzeczywistości może to spowodować trądzik. Kosmetyki zalały rynek etykietami wskazującymi, że nie są one wywoływane komedogenami ani nie powodują trądziku. Te marki makijażu są bezpieczne w użyciu. Niektóre zawierają składniki, które pomagają w leczeniu trądziku.

Mit: Stosowanie większej ilości leków na trądzik przyspieszy leczenie.
Nadmierne stosowanie maści może w rzeczywistości podrażniać skórę, pogarszając jej stan. Leki doustne mogą być niebezpieczne dla ogólnego stanu zdrowia. Zawsze używaj leków zgodnie z zaleceniami.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish