Nauka o trądziku w kategoriach laika

Tytuł:
Nauka o trądziku w terminach laików

Liczba słów:
486

Podsumowanie:
Krótko mówiąc, kilka prostych kroków powoduje przebarwienia skóry. Po pierwsze, trądzik pojawia się, gdy z nieznanego powodu lub z połączenia przyczyn mieszki włosowe, zwane również porami, zostają zablokowane. Chociaż dokładna kombinacja przyczyn zatykania porów może nie być w pełni znana, wiele elementów przyczyniających się do rozwoju zarówno nastolatków, jak i dorosłych może obejmować; genetyka (niezależnie od tego, czy w przeszłości występowały problemy z trądzikiem, a jeśli tak, to w jakim stopniu), hormony, dieta i witaminy …

Słowa kluczowe:

Treść artykułu:
Krótko mówiąc, kilka prostych kroków powoduje przebarwienia skóry. Po pierwsze, trądzik pojawia się, gdy z nieznanego powodu lub z połączenia przyczyn mieszki włosowe, zwane również porami, zostają zablokowane. Chociaż dokładna kombinacja przyczyn zatykania porów może nie być w pełni znana, wiele elementów przyczyniających się do rozwoju zarówno nastolatków, jak i dorosłych może obejmować; genetyka (czy w przeszłości występowały problemy z trądzikiem, a jeśli tak, to w jakim stopniu), hormony, składniki dietetyczne i witaminowe (lub ich brak / niedobór) oraz czynniki związane ze stresem. Inne mianowniki mogą obejmować czynniki, takie jak sposób, w jaki organizm normalnie pozbywa się martwych komórek skóry i wpływy, które mogą działać przeciwko tej prawidłowości (na przykład klimat i inne czynniki środowiskowe lub ogólny stan zdrowia w tym czasie) oraz hormony i ich wpływ na twoje produkcja sebum własnego ciała (szczególnie u kobiet).

Po drugie, normalne martwe komórki naskórka, które łączą się z naturalnym sebum wydzielanym przez powierzchnię skóry, zostają zatkane w zablokowanych porach. Substancja ta staje się nieco lepka, dodatkowo zatykając przejście.

Po trzecie, wokół tych zatkanych obszarów zaczynają rosnąć bakterie. W ramach normalnej reakcji białe krwinki Twojego organizmu atakują bakterie, zwalczając je i wypychając je z organizmu.

I dalej, powstałe wzrosty podczas tej 14-dniowej do 21-dniowej bitwy nazywane są mikrokomedonami. Mikrokomedony zamieniają się w zaskórniki, zwane potocznie wypryskami, pryszczami lub trądzikiem.

Istnieją zasadniczo cztery rodzaje trądziku; zaskórniki, zaskórniki, pryszcze i guzki. Białogłowy występują wtedy, gdy łój (olej) i powstałe bakterie są uwięzione pod powierzchnią skóry i można zobaczyć białą głowę pojawiającą się nad skórą (lub prawie wyskakującą). Zaskórniki występują, gdy łój i powstałe bakterie są tylko częściowo uwięzione, powoli wypływają z powierzchni i czernieją z powodu melaniny lub pigmentacji skóry. W przypadku braku białego lub zaskórnika są generalnie (ale nie zawsze) mniejsze pryszcze. Często głębsze zmiany przypominające wrzody nazywane są guzkami.

Wszystkie formy trądziku mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Zazwyczaj łagodny trądzik jest widoczny w postaci zaskórników i zaskórników, czasem wyprysków. Przy umiarkowanym trądziku na twarzy występuje więcej pryszczów i krost, niektóre mogą pojawić się na plecach lub klatce piersiowej. A przy ciężkim trądziku na częściach twarzy, plecach, klatce piersiowej i innych obszarach ciała rozwija się wiele guzków, często dużych i bolesnych. Ten rodzaj trądziku może prowadzić do blizn. W rzeczywistości mniejszych przypadkach trądziku towarzyszyły blizny. Dlatego dla osób z możliwym trądzikiem guzkowym zaleca się jak najszybsze zasięgnięcie porady lekarza.

Należy zwrócić uwagę na kwestię płci, ponieważ mężczyźni częściej mają ciężką postać trądziku niż kobiety, ze względu na ich hormony. Obszary, w których najczęściej wybuchają, są niestety trudniejsze do wyleczenia, czyli klatka piersiowa i plecy.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish