Najczęściej zadawane pytanie dotyczące trądziku dotyczy

Tytuł:
Najczęściej zadawane pytanie dotyczące trądziku

Liczba słów:
3541

Streszczenie:
Artykuł zawierający często zadawane pytania dotyczące trądziku na całym świecie .

Słowa kluczowe:
trądzik. acnes, faqs, faq, FAQ, FAQS, ACNE, ACNES

Artykuł Treść:
Trądzik jest bardzo powszechną chorobą. Osoby, które go mają, zwykle mają podobne pytania dotyczące tej choroby i jej leczenia. Ta sekcja dotyczy niektórych typowych pytań zadawanych przez osoby z trądzikiem. Pamiętaj, że Twój dermatolog jest zawsze najlepszym źródłem szczegółowych informacji na temat Twoich indywidualnych problemów zdrowotnych, w tym trądziku.

Pytania i odpowiedzi są następujące:

1. Co powoduje trądzik?

Przyczyny trądziku są związane ze zmianami, które zachodzą, gdy młodzi ludzie dojrzewają od dzieciństwa do okresu dojrzewania (dojrzewanie). Hormony, które powodują fizyczne dojrzewanie, powodują również, że gruczoły łojowe (łojowe) skóry wytwarzają więcej sebum (oleju). Największy wpływ na gruczoły łojowe mają hormony androgeny (męskie hormony), które występują zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn, ale w większych ilościach u mężczyzn.

Gruczoły łojowe znajdują się razem z łodygą włosa w jednostce zwanej mieszkiem łojowym. W okresie dojrzewania komórki skóry wyściełające mieszek włosowy zaczynają szybciej się złuszczać. U osób, u których występuje trądzik, komórki złuszczają się i sklejają bardziej niż u osób, u których trądzik nie występuje. Kiedy komórki mieszają się ze zwiększoną ilością wytwarzanego sebum, mogą zatkać otwór pęcherzyka. W międzyczasie gruczoły łojowe nadal wytwarzają sebum, a mieszek włosowy puchnie od sebum.

Ponadto normalna bakteria skórna zwana P. acnes zaczyna szybko się namnażać w zatkanym mieszku włosowym. W trakcie tego procesu bakterie te wytwarzają drażniące substancje, które mogą powodować stan zapalny. Czasami ściana pęcherzyka pęka, rozprzestrzeniając stan zapalny na otaczającą skórę. Jest to proces, w którym powstają zmiany trądzikowe, od zaskórników po pryszcze i guzki.

2. Myję twarz kilka razy dziennie. Dlaczego nadal mam trądzik?

Wiele osób nadal uważa, że trądzik jest spowodowany brudną skórą. Prawda jest taka, że samo mycie nie usunie ani nie zapobiegnie trądzikowi. Mycie pomaga jednak usunąć nadmiar sebum i martwe komórki naskórka. Wiele osób używa wszelkiego rodzaju produktów, w tym środków czyszczących na bazie alkoholu, i energicznie szoruje, tylko w celu dalszego podrażnienia skóry i pogorszenia trądziku. Zwykle wystarczy delikatne mycie skóry wodą i łagodnym mydłem dwa razy dziennie. Jednak trądzik jest w rzeczywistości spowodowany różnymi czynnikami biologicznymi, które są poza kontrolą mycia. Z tego powodu warto stosować odpowiednie zabiegi na trądzik.

3. Czy stres powoduje trądzik?

Za rozwój trądziku często obwinia się stres. Stres może mieć wiele fizjologicznych skutków dla organizmu, w tym zmiany hormonów, które teoretycznie mogą prowadzić do trądziku. W niektórych przypadkach stres może być spowodowany zmianami trądzikowymi, a nie odwrotnie! Jeśli trądzik jest skutecznie leczony, stres prawdopodobnie nie będzie miał dużego wpływu na większość ludzi.

4. Jako nastolatka nigdy nie miałam trądziku. Dlaczego teraz mam trądzik jako dorosły?

Zwykle trądzik zaczyna się w okresie dojrzewania i mija we wczesnych latach dwudziestych. W niektórych przypadkach trądzik może utrzymywać się do dorosłości. Do takich typów trądziku należą ciężkie postacie, które dotyczą zarówno ciała, jak i twarzy (które częściej dotykają mężczyzn niż kobiety) oraz trądzik związany z cyklem miesiączkowym u kobiet. W innych przypadkach trądzik może pojawić się dopiero w wieku dorosłym. Taki trądzik częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Jest kilka powodów. W miarę starzenia się kobiet wzór zmian w hormonach może się zmieniać, powodując rozwój trądziku gruczołów łojowych. Torbiele jajników i ciąża mogą również powodować zmiany hormonalne, które prowadzą do trądziku. Niektóre kobiety zapadają na trądzik, gdy odstawiają tabletki antykoncepcyjne, które powstrzymują trądzik. Czasami młode kobiety mogą nosić kosmetyki, które są komedogenne – to znaczy mogą tworzyć warunki, które powodują powstawanie zaskórników.

5. Jaką rolę w trądziku odgrywa dieta?

Trądzik nie jest spowodowany jedzeniem. Przestrzeganie ścisłej diety nie oczyści skóry. Podczas gdy niektórzy ludzie uważają, że ich trądzik jest pogarszany przez niektóre pokarmy, szczególnie czekoladę, colę, orzeszki ziemne, skorupiaki i niektóre tłuste potrawy, nie ma dowodów naukowych, które sugerowałyby, że jedzenie powoduje trądzik lub wpływa na niego. Unikaj wszelkich pokarmów, które wydają się pogarszać trądzik, a dla ogólnego stanu zdrowia stosuj zbilansowaną dietę – ale dieta nie powinna mieć znaczenia, jeśli trądzik jest odpowiednio leczony.

6. Czy słońce pomaga w trądziku?

Wielu pacjentów uważa, że światło słoneczne poprawia ich zmiany trądzikowe i dokłada wszelkich starań, aby znaleźć źródła ul

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish