Leczenie trądziku

Tytuł:
Leczenie trądziku

Liczba słów:
602

Streszczenie:
Artykuł wyjaśniający wpływ na różne sposoby leczenia trądziku.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Leczenie trądziku

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie ma prawdziwego lekarstwa na trądzik. Nieleczona może trwać wiele lat, chociaż trądzik zwykle ustępuje wraz z wiekiem. Poniższe metody leczenia pozwalają jednak na ogół kontrolować trądzik.

1. Używaj miejscowo balsamu lub żelu z nadtlenkiem benzoilu
Nadtlenek benzoilu pomaga zabijać bakterie skórne, odłączać kanały olejowe i leczyć pryszcze. Jest to najskuteczniejsza kuracja na trądzik, jaką można dostać bez recepty. Wiele marek ma różne poziomy wytrzymałości (2,5%, 5% lub 10%). Przeczytaj etykiety lub zapytaj o to swojego pediatrę lub farmaceutę.

* Zacznij powoli od 2,5% lub 5% balsamu lub żelu raz dziennie. Po tygodniu zwiększ stosowanie do dwóch razy dziennie (rano i wieczorem), jeśli Twoja skóra nie jest zbyt czerwona lub łuszcząca się.
* Nałóż cienką warstwę na cały obszar, w którym mogą pojawić się pryszcze. Nie dotykaj go tylko obecnymi skazami. Unikaj delikatnej skóry wokół oczu, ust i kącików nosa.
* Jeśli Twój trądzik nie ustępuje po czterech do sześciu tygodni, możesz zwiększyć do 10 procent balsam lub żel. Zacznij od jednej aplikacji każdego dnia i zwiększ ją do dwóch, jeśli Twoja skóra to toleruje.

2. Jeśli nie widzisz rezultatów, skonsultuj się z pediatrą
Twój lekarz może w razie potrzeby przepisać silniejsze terapie i nauczy Cię, jak je prawidłowo stosować. Mogą być zalecane trzy rodzaje leków:

* TRETINOINA (RETIN-A) KREM LUB ŻEL pomaga w odłączaniu przewodów olejowych, ale musi być stosowany dokładnie zgodnie z zaleceniami. Należy pamiętać, że ekspozycja na słońce (lub solarium) może powodować zwiększone zaczerwienienie u niektórych osób stosujących lek.

* MIEJSCOWE ROZTWORY ANTYBIOTYKÓW mogą być stosowane jako dodatek do innych leków na rodzaj trądziku zwany trądzikiem krostkowym.

* Doustne tabletki antybiotykowe można stosować jako dodatek do kremów, balsamów lub żeli, jeśli trądzik nie reaguje na same miejscowe leczenie.

3. A co z „cudownym lekiem” Accutane?
Izotretinoina (Accutane) to bardzo silna substancja chemiczna przyjmowana w postaci tabletek. Jest stosowany tylko w przypadku ciężkiego trądziku torbielowatego, który nie zareagował na żadne inne leczenie. Accutane NIGDY nie wolno przyjmować bezpośrednio przed ciążą lub w jej trakcie. Istnieje ryzyko poważnych lub nawet śmiertelnych deformacji nienarodzonych dzieci, których matki przyjmowały Accutane podczas ciąży lub które zajdą w ciążę wkrótce po przyjęciu Accutane. Podczas przyjmowania leku Accutane nigdy nie należy odbywać stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Pacjenci przyjmujący Accutane muszą znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarza znającego się na jego stosowaniu, takiego jak dermatolog dziecięcy lub inny specjalista w zakresie leczenia trądziku. Twój pediatra może wymagać negatywnego wyniku testu ciążowego i podpisanego formularza zgody przed przepisaniem Accutane kobietom.

Jeśli masz problemy z trądzikiem, pamiętaj, że Twój pediatra może Ci pomóc. Rozpoczynając leczenie, pamiętaj o tych pomocnych wskazówkach:

* Bądź cierpliwy. Poprawa następuje po trzech do sześciu tygodni. Daj każdemu zabiegowi wystarczająco dużo czasu na zadziałanie.

* Być wiernym. Śledź swój program każdego dnia. Nie zatrzymuj się i nie zaczynaj za każdym razem, gdy Twoja skóra się zmienia. Pamiętaj, że czasami twoja skóra może się pogorszyć na początku programu, zanim zaczniesz zauważać poprawę.

* Podążaj za wskazówkami. Niestosowanie leczenia zgodnie z zaleceniami jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia leczenia.

* Nie używaj leków przepisanych innej osobie. Dotyczy to wszystkich leków, zwłaszcza Accutane. Lekarze przepisują leki specjalnie dla określonych pacjentów. To, co dobre dla przyjaciela, może być dla ciebie szkodliwe. Nigdy nie bierz Accutane, który jest przepisany innej osobie.

* Nie przesadzaj. Zbyt intensywne szorowanie pogarsza stan skóry. Zbyt dużo nadtlenku benzoilu lub kremu Retin-A powoduje zaczerwienienie i łuszczenie się twarzy. Zbyt dużo doustnego antybiotyku może powodować działania niepożądane.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish