Leczenie trądziku torbielowatego – cała prawda

Tytuł:
Leczenie trądziku torbielowatego – cała prawda

Liczba słów:
511

Podsumowanie:
Wypryski na torbieli trądzikowej mogą być bolesne i prowadzić do głębokich blizn. Niektórzy dermatolodzy uważają, że jest to najpoważniejszy rodzaj, ponieważ miejscowe leki nie docierają do źródła problemu. Goi się bardzo wolno, ponieważ jest tak głęboki, że infekcja jest uwięziona pod skórą.

Słowa kluczowe:
leczenie trądziku torbielowatego, izotretynoina, blizny potrądzikowe, blizny potrądzikowe, retinoid, dermatolog

Artykuł Treść:
lt;bgt; Trądzik torbielowaty lt; / bgt; wypryski mogą być bolesne i prowadzić do głębokich blizn. Niektórzy dermatolodzy uważają, że jest to najpoważniejszy rodzaj, ponieważ miejscowe leki nie docierają do źródła problemu. Goi się bardzo wolno, ponieważ jest tak głęboki, że infekcja jest uwięziona pod skórą. lt;bgt; Leczenie trądziku torbielowatego lt;/bgt; zwykle ogranicza się do leków doustnych, dlatego we wszystkich przypadkach należy zgłosić się do dermatologa.

Izotretynoina jest najpowszechniejszym i najsilniejszym lekiem przepisywanym w leczeniu trądziku torbielowatego. Jest to sztuczna postać retinoidu (witaminy A), przyjmowana w postaci tabletek. To jedyna recepta, która leczy nadmierną produkcję sebum, zatkane pory skóry i stany zapalne. Ta pigułka jest przyjmowana do 20 tygodni i zwykle nie wymaga więcej niż jednego cyklu terapii do wyleczenia. Najpoważniejszym skutkiem ubocznym przyjmowania tego leku jest możliwość wystąpienia wad wrodzonych u rozwijającego się płodu. Z tego powodu od kobiet wymaga się, aby nie zachodziły w ciążę ani nie zachodziły w ciążę na żadnym etapie leczenia. Dla każdego pacjenta stosującego ten lek zaplanowano regularne kontrole w celu monitorowania wszelkich dodatkowych skutków ubocznych.

Częste skutki uboczne stosowania izotretynoiny w leczeniu trądziku torbielowatego obejmują: bóle mięśni, nieprzyjemne wysuszenie ust i oczu, depresję i ból w klatce piersiowej. Niektóre z tych skutków ubocznych mogą w przyszłości powodować poważne problemy zdrowotne. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych działań niepożądanych należy zawsze skontaktować się z lekarzem.

Doustne środki antykoncepcyjne są stosowane w leczeniu trądziku torbielowatego u kobiet. Tłumi nadczynność gruczołów łojowych (wytwarzających olej) i jest bezpieczny do długotrwałego stosowania. Oprócz doustnego środka antykoncepcyjnego lekarz może przepisać syntetyczny steroid w celu zahamowania innych hormonów stymulujących gruczoły łojowe.

Jeśli leczenie trądziku torbielowatego w jamie ustnej nie działa, mogą wymagać drenażu. Jest to uważane za operację trądziku i powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistę, w sterylnym środowisku. Jeśli spróbujesz je ścisnąć lub podnieść, infekcja może trwać znacznie dłużej, niż by to miało miejsce. Możesz spowodować pogorszenie infekcji i zwiększyć stan zapalny i obrzęk.

W przypadku torbieli z ostrym stanem zapalnym dermatolog może zdecydować się na wstrzyknięcie silnie rozcieńczonego kortykosteroidu w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia gojenia. Jest to ogólnie bezbolesny zabieg. Zwykle usuwa torbiel w ciągu tygodnia i zapobiega pękaniu i bliznowaceniu. Jednak nie jest to pierwszy wybór leczenia trądziku torbielowatego przez większość dermatologów, ponieważ leczy tylko obecny trądzik.

Oprócz leków przepisanych przez dermatologa bądź odpowiedzialny za zdrowie swojej skóry. Myj twarz przynajmniej raz dziennie, zwłaszcza po ćwiczeniach lub innych czynnościach powodujących pocenie się. Nie myj skóry zbyt często, ponieważ może to spowodować wysuszenie. Pęknięcie torbielowatego trądziku najprawdopodobniej spowoduje blizny, więc unikaj tego za wszelką cenę. Upewnij się, że Twoje dłonie i palce nie zbliżają się do twarzy. Twoje ręce zbierają brud i zarazki za pomocą wszystkiego, czego dotkniesz, a kontakt z twarzą może zwiększyć ryzyko infekcji.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish