Leczenie trądziku światłem niebieskim – nowe lekarstwo

Tytuł:
Leczenie trądziku światłem niebieskim – nowe lekarstwo?

Liczba słów:
534

Podsumowanie:
Niektórzy eksperci twierdzą, że laser i terapia światłem są w tym stuleciu alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia. Technologie te są z powodzeniem stosowane w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Wiele osób cierpiących na trądzik, rozczarowanych wszystkimi innymi metodami, znalazło rozwiązanie swojego problemu w leczeniu trądziku światłem niebieskim.

Korzyści z leczenia trądziku światłem niebieskim

Leczenie trądziku światłem niebieskim koncentruje się na eliminacji bakterii P. acnes, które powodują wykwity trądzikowe. T …

Słowa kluczowe:
leczenie trądziku światłem niebieskim, naturalne leczenie trądziku

Treść artykułu:
Niektórzy eksperci twierdzą, że laser i terapia światłem to obecna alternatywa dla tradycyjnych metod leczenia. Technologie te są z powodzeniem stosowane w leczeniu trądziku i innych chorób skóry. Wiele osób cierpiących na trądzik, rozczarowanych wszystkimi innymi metodami, znalazło rozwiązanie swojego problemu w leczeniu trądziku światłem niebieskim.

Korzyści z leczenia trądziku światłem niebieskim

Leczenie trądziku światłem niebieskim koncentruje się na eliminacji bakterii P. acnes, które powodują wykwity trądzikowe. Ta bakteria wypompowuje cząsteczki zwane porfirynami. Kiedy te cząsteczki są wystawione na działanie niebieskiego światła, uwalniają wolne rodniki, które zabijają bakterie.

Leczenie trądziku światłem niebieskim ma kilka zalet w porównaniu z innymi terapiami:

* Jest całkowicie naturalny i nie ma skutków ubocznych.
* Jest bezpieczny w użyciu codziennie i dla wszystkich grup wiekowych.
* W przeciwieństwie do innych terapii światłem, nie zawiera światła UV, które mogłoby zranić skórę.
* Jest to bezbolesne i możesz to zrobić we własnym domu.

Dane badawcze

Dane z badań klinicznych dotyczących terapii światłem niebieskim wykazały, że jest to obiecująca metoda leczenia trądziku. Pacjenci biorący udział w badaniach byli poddawani leczeniu trądziku światłem niebieskim w kilku sesjach trwających około 15 minut. Wielu z nich, ale nie wszyscy, zarejestrowało znaczną poprawę po leczeniu, z około 55% usuwaniem. Efekty uboczne były tylko łagodne i obejmowały krótkotrwałe zmiany pigmentacyjne, suchość i obrzęk leczonego obszaru.

Tajwan: Trzydziestu jeden pacjentów z trądzikiem twarzy po obu stronach zostało poddanych leczeniu trądzikowi światłem niebieskim tylko z jednej strony, podczas gdy druga w ogóle nie była leczona. Terapię prowadzono dwa razy w tygodniu przez cztery tygodnie. Ostatecznie stwierdzono, że leczenie trądziku światłem niebieskim jest skuteczne, chyba że pacjent cierpi na trądzik torbielowaty, który często pogarsza się podczas leczenia światłem niebieskim.

Stany Zjednoczone: Dwudziestu pięciu pacjentów cierpiących na trądzik zapalny leczono terapią światłem niebieskim z jednej strony (8 sesji w ciągu 4 tygodni) i klindamycyną z drugiej (dwa razy dziennie przez 4 tygodnie). W końcu naukowcy porównali wyniki obu terapii. Strona leczona klindamycyną wykazała około 22% poprawę, podczas gdy strona leczona światłem niebieskim wykazała około 40% poprawę. Jednak po 8 tygodniach bez leczenia, klindamycyna utrzymała wyniki lepiej.

Izrael: Przeprowadzono trzy oddzielne badania na 10, 13 i 25 pacjentach cierpiących na trądzik zapalny w celu zmierzenia efektów leczenia trądziku światłem niebieskim. We wszystkich trzech badaniach ponad 80% wszystkich pacjentów odpowiedziało dobrze na leczenie, wykazując od 59% do 67% poprawy.

Japonia: 30 pacjentów cierpiących na trądzik od łagodnego do umiarkowanego otrzymywało leczenie trądziku światłem niebieskim dwa razy w tygodniu przez okres do pięciu tygodni. U 80% wszystkich pacjentów zmiany zmniejszyły się o około 64%. Reszta z nich doświadczyła skutków negatywnych lub żadnych.

Niestety liczba osób zaangażowanych w te badania jest zbyt mała. Ogólnie rzecz biorąc, badania kliniczne mające na celu przetestowanie nowych metod leczenia obejmują setki, a nawet tysiące pacjentów. Biorąc pod uwagę małe liczby biorące udział w badaniach leczenia trądziku światłem niebieskim, nie można wyciągnąć żadnych statystycznie ważnych wniosków. Jednak badania te ujawniają, że terapia światłem niebieskim ma pozytywny wpływ na niektóre osoby cierpiące na trądzik. Daje najlepsze rezultaty w przypadku trądziku zapalnego i może nie być bezpieczny w stosowaniu u pacjentów z torbielowatymi zmianami trądzikowymi.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish