Leczenie trądziku – izotretynoina

Tytuł:
Leczenie trądziku – izotretynoina

Liczba słów:
648

Podsumowanie:
Izotretynoina jest retinoidem. Oznacza to, że pochodzi z witaminy A. Nazwa chemiczna izotretynoiny to kwas 13-cis-retinowy. Izotretynoina to bardzo skuteczny lek na trądzik.

Słowa kluczowe:

Treść artykułu:
Czym jest izotretynoina

Izotretynoina to retinoid. Oznacza to, że pochodzi z witaminy A. Nazwa chemiczna izotretynoiny to kwas 13-cis-retinowy. Izotretynoina to bardzo skuteczny lek na trądzik. Zwykle jest przepisywany na ciężki trądzik, gdy inne terapie zawodzą. Izotretynoinę należy przyjmować bardzo ostrożnie, ponieważ może powodować wady wrodzone u płodu. Podczas przyjmowania izotretynoiny należy zawsze kontaktować się z lekarzem i zgłaszać wszelkie działania niepożądane. Jeśli jesteś aktywna seksualnie, powinieneś również omówić z lekarzem każdą możliwą ciążę. Izotretynoina na ogół przynosi ulgę w ciężkim trądziku i jest lekiem z wyboru dla pacjentów z trądzikiem, którzy mogli stracić nadzieję na wyleczenie trądziku.

Recepta

Izotretynoina jest przepisywana w leczeniu trądziku. Izotretynoina działa w leczeniu trądziku poprzez obkurczanie gruczołów łojowych i zmniejszenie wydzielania sebum. Izotretynoina działa przeciwzapalnie i usuwa zaskórniki. Leczona skóra jest sucha i hamuje rozwój bakterii trądzikowych. Izotretynoina jest przepisywana w przypadku ciężkiego trądziku, trądziku bliznowaciejącego, trądziku umiarkowanego, który nie reaguje na inne leki oraz w każdym przypadku trądziku, w którym lekarz uważa, że należy przepisać izotretynoinę, aby pozbyć się trądziku. Izotretynoina może być również stosowana w innych chorobach, takich jak zapalenie mieszków włosowych, łojotok, chloracne i inne choroby, które wyglądają jak trądzik.

Dawkowanie izotretynoiny będzie zależało od stopnia nasilenia trądziku, masy ciała, innych stosowanych w tym samym czasie terapii itp. O wielkości dawki najlepiej zadecyduje lekarz. Zwykle leczenie rozpoczyna się od małej dawki, a gdy organizm dostosowuje się do izotretynoiny, ilość dawek wzrasta. Lekarze również monitorują leczenie w tym okresie i jeśli stwierdzą, że pacjent nie reaguje, mogą przerwać terapię. Ponieważ izotretynoina potrzebuje tłuszczu, aby ułatwić jej wchłanianie w organizmie, przyjmuje się ją po posiłku. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Skutki uboczne – Typowe skutki uboczne izotretynoiny to suchość w ustach, suchość w nosie, przerzedzenie włosów, zmęczenie, suchość skóry, zaczerwienione swędzenie oczu, ból ust itp. Jeśli wystąpią jakiekolwiek inne skutki uboczne, takie jak bóle mięśni , trudności w chodzeniu, depresyjne wymioty itp. należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem leczenia izotretynoiną należy omówić skutki uboczne z lekarzem i natychmiast zgłaszać wszelkie spodziewane lub nieoczekiwane skutki uboczne. Należy pamiętać, że na początku leczenia izotretynoiną przez pewien czas może nie być możliwe noszenie soczewek kontaktowych. Nie należy również oddawać krwi podczas przyjmowania izotretynoiny i przez miesiąc po zaprzestaniu jej przyjmowania. Porozmawiaj o zaleceniach i nie rób tego z lekarzem. Należy również poinformować lekarza o przyjmowanych lekach lub witaminach. Nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem podczas przyjmowania izotretynoiny.

Izotretynoina i ciąża

Izotretynoina może powodować poważne wady płodu. Dlatego należy poinformować lekarza o ciąży. Należy również poinformować lekarza o planowanej ciąży lub karmieniu piersią. Przed rozpoczęciem stosowania izotretynoiny należy wykonać test ciążowy i kontynuować badanie podczas przyjmowania izotretynoiny. Twój lekarz wyjaśni Ci szczegóły. W przypadku zajścia w ciążę podczas przyjmowania izotretynoiny należy przerwać jej stosowanie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy przyjąć dwie niezawodne metody kontroli urodzeń przez jeden miesiąc przed przyjęciem izotretynoiny, kontynuować przyjmowanie izotretynoiny i do miesiąca od zaprzestania stosowania izotretynoiny. Przed przyjęciem izotretynoiny należy szczegółowo porozmawiać ze swoim ginekologiem i dermatologiem.

Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny. Ten artykuł nie jest poradą medyczną i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem. Prosimy o przestrzeganie wszelkich wskazówek podanych w tym artykule tylko po konsultacji z lekarzem. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wyniki lub szkody wynikające z informacji uzyskanych z tego artykułu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish