Leczenie trądziku – czym jest sebum

Tytuł:
Leczenie trądziku – czym jest sebum

Liczba słów:
360

Podsumowanie:
Łój to część sebum znajdującego się na powierzchni skóry . Inne składniki olejku na skórze to pot, lipidy i zanieczyszczenia środowiskowe.

Słowa kluczowe:

Treść artykułu:
Łój to część olejku znajdującego się na powierzchni skóry. Inne składniki olejku na skórze to pot, lipidy i zanieczyszczenia środowiskowe. Jest to sebum, które w znacznym stopniu wpływa na zapach naszego ciała. Samo sebum jest bezwonne, ale jego bakteryjny rozkład powoduje nieprzyjemny zapach. Dlatego jeśli regularnie utrzymujesz skórę w czystości z bakterii za pomocą mydeł antybakteryjnych, możesz w znacznym stopniu zredukować zapach ciała. Łój dociera do mieszków włosowych
i otacza włosy, a także dociera do skóry przez mieszki włosowe. Wiele osób odczuwa przetłuszczanie się włosów, jeśli nie myje się ich przez kilka dni. Dzieje się tak z powodu sebum. Łacińskie znaczenie sebum to tłuszcz.

Jak powstaje sebum – sebum jest wytwarzane przez gruczoły łojowe. Te gruczoły znajdują się na większości części ciała. Z wyjątkiem kilku, większość gruczołów łojowych otwiera się w mieszek włosowy. To są miejsca powstawania trądziku.

Co robi sebum – sebum chroni skórę przed infekcją bakteryjną. Łój zmniejsza również naturalną utratę wody przez skórę. Zwiększona produkcja sebum może powodować trądzik.

Wytwarzanie sebum – produkcja sebum zmniejsza się wraz z wiekiem. Szczególnie u kobiet zmniejsza się po menopauzie. Dorosłe kobiety wytwarzają mniej sebum niż mężczyźni. U mężczyzn produkcja sebum może gwałtownie wzrosnąć w okresie dojrzewania.

Istnieje kilka popularnych teorii na temat sebum. Niektórzy uważają, że wysuszenie nadmiaru sebum za pomocą olejków osuszających zmniejszy produkcję sebum. Niektórzy uważają, że jeśli używasz produktów, które mają kontrolować produkcję oleju, zwiększy to produkcję sebum. Obie są błędnymi wnioskami. Wysuszenie nadmiaru oleju usuwa tylko olej powierzchniowy. A stosowanie produktów do kontroli oleju nie zwiększy produkcji sebum. Łój jest niezbędny do ochrony naszej skóry, ale zwiększona produkcja sebum prowadzi do przetłuszczania się skóry i częstych nawrotów trądziku.

Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny. Ten artykuł nie jest poradą medyczną i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem. Prosimy o przestrzeganie wszelkich wskazówek podanych w tym artykule tylko po konsultacji z lekarzem. Autor nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wyniki lub szkody wynikające z informacji uzyskanych z tego artykułu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish