Leczenie blizn potrądzikowych

Tytuł:
Leczenie blizn potrądzikowych

Liczba słów:
655

Podsumowanie:
Najlepszy sposób na usuwanie blizn potrądzikowych.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Istnieje wiele sposobów leczenia blizny po trądziku. Określenie zabiegu zależy od rodzaju blizny i ilości blizn. Przed rozważeniem leczenia blizn należy dokładnie porozmawiać z lekarzem. Bardzo ważne jest, aby traktować te informacje jedynie jako wprowadzenie do leczenia blizn, a nie jako ostateczny przewodnik. Twój dermatolog i Ty możesz omówić odpowiednie leczenie po zdobyciu podstawowej wiedzy.

W przypadku bardzo łagodnego trądziku, wystarczy peeling chemiczny. W tej procedurze stosuje się różne rodzaje kwasów. W przypadku bardzo widocznych lub głębokich blizn zalecane jest wybranie innej metody leczenia. Procedura peelingu chemicznego trwa około piętnastu minut. Powstałe zaczerwienienie twarzy może utrzymywać się do kilku tygodni.

Istnieje kilka opcji leczenia umiarkowanych blizn potrądzikowych. Najpopularniejsze to dermabrazja i odnawianie powierzchni laserem. Dermabrazja to zabieg na blizny, w którym diamentowa ściernica służy do „szlifowania” twarzy. Technika ta jest stosowana od dawna, a zamiast nowych maszyn, które wykorzystują diamentowe narzędzie, używano kiedyś papieru ściernego. Zazwyczaj ta procedura trwa około godziny. Powinieneś spodziewać się strupów i zaczerwienień przez kilka tygodni. Ta metoda jest najbardziej skuteczna dla osób o bardzo bladej lub bardzo ciemnej karnacji.

Innym sposobem leczenia łagodnych blizn potrądzikowych jest laserowe odnawianie powierzchni. Zabieg polega na usunięciu starej skóry laserem na dwutlenek węgla (CO2) lub erb. W zależności od wielkości i częstości występowania blizn, zabieg może trwać tylko kilka minut lub ponad godzinę. Zabieg ten nie jest polecany osobom z ciemniejszym pigmentem skóry, gdyż może skutkować nierównym kolorytem skóry. Po zabiegu należy spodziewać się zaczerwienienia przez kilka tygodni, a delikatny różowawy odcień może być widoczny nawet dłużej.

W przypadku bardzo głębokich blizn z wżerami lekarze stosują „technikę uderzenia”. Dostępnych jest kilka metod leczenia „ponczu”, w zależności od lekarza, rodzaju trądziku i innych czynników. Pierwszy typ to zamiennik stempla, w którym do usunięcia blizny używa się narzędzia. Następnie przeszczepiany jest przeszczep skóry z innej części ciała. Inną techniką jest wycięcie stempla, w którym blizna jest usuwana chirurgicznie, a obszar zostaje wyleczony. Wreszcie istnieje technika, w której lekarz usuwa bliznę na dnie. Skóra w leczonym miejscu może podnieść się i wypełnić obszar z kratami. Zwykle technika dziurkowania łączy się z dermabrazją lub odnawianiem laserowym w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Uzdrowienie może zająć nawet kilka tygodni.

Innym rodzajem leczenia blizn potrądzikowych jest podcięcie. W przypadku podcięcia blizna jest oddzielana od dolnej tkanki, co umożliwia tworzenie się skrzepu krwi pod skórą. Skrzep wypycha bliznę na powierzchnię skóry. Podobnie jak w przypadku technik wykrawania, najlepsze rezultaty daje połączenie podcięcia z dermabrazją lub laserowym odnawianiem powierzchni. Ten rodzaj leczenia może być skuteczny w przypadku wszystkich rodzajów blizn, ale jest najlepszy w przypadku głębszych i bardziej widocznych blizn.

Ostatnim rodzajem leczenia jest augmentacja. Augmentacja wykorzystuje materiał podobny do kolagenu, który wstrzykuje się pod skórę, aby wydobyć bliznę na powierzchnię. Powrót do zdrowia jest natychmiastowy i nie ma potrzeby zwolnienia z pracy. Wadą jest jednak to, że wyniki są tymczasowe i utrzymują się tylko do sześciu miesięcy.

Bez względu na to, na jakie leczenie blizny potrądzikowej się zdecydujesz, pamiętaj, że niektóre mogą wymagać więcej niż jednej wizyty u lekarza. Zawsze skonsultuj się ze swoim dermatologiem, aby zdecydować, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze. Koszty związane z różnymi zabiegami są bardzo zróżnicowane. Upewnij się, że rozważasz konsekwencje finansowe swojego planu leczenia, zanim przejdziesz dalej. Pamiętaj, że więcej niż jeden plan leczenia może być skuteczny w Twojej konkretnej sytuacji. Każdy plan ma zalety i wady, więc pamiętaj, aby omówić wszystkie swoje obawy z lekarzem.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish