Jak zaczyna się trądzik i jak go zatrzymać

Tytuł:
Jak zaczyna się trądzik i jak można go zatrzymać

Liczba słów:
964

Podsumowanie:
W tym artykule opisano najczęstszą drogę wzrostu trądziku. Ma również sposoby na powstrzymanie jej wzrostu.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Trądzik dotyka prawie każdego – więcej ponad 90% wszystkich nastolatków, prawie 50% wszystkich dorosłych kobiet i 25% wszystkich dorosłych. Przekraczając granice płci i granice narodowe, jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie. Jednak wciąż nie ma lekarstwa.

Ale jest nadzieja. Trądzik nie jest uleczalny, ale można go leczyć. Teraz wiemy więcej o kontrolowaniu tego stanu niż kiedykolwiek wcześniej. Sekret radzenia sobie z trądzikiem polega na zapobieganiu – powstrzymaniu tego stanu, zanim zacznie on wykazywać objawy wzrokowe. Po znalezieniu metody leczenia trądziku, która pomaga to osiągnąć, ważne jest, aby się jej trzymać. Nawet po zniknięciu pryszczów może być konieczne kontynuowanie leczenia, aby powstrzymać nowe wypryski. Ważne jest również, aby rozpocząć leczenie, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki; im szybciej zajmiesz się trądzikiem, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenia skóry. Oczywiście, aby powstrzymać trądzik, musimy najpierw dowiedzieć się, jak się zaczyna.

Co powoduje trądzik? Jedną z najważniejszych rzeczy, których możesz się dowiedzieć o trądziku jest to:

To nie twoja wina. Wbrew powszechnemu przekonaniu trądzik nie jest powodowany przez wszystko, co robisz – to, co jesz, jak często myjesz twarz lub ćwiczysz – ale przez kombinację czynników działających głęboko pod powierzchnią skóry.

Zdrowy pęcherzyk
Skaza zaczyna się około 2–3 tygodni przed pojawieniem się na powierzchni skóry. Zaczyna się w twoich łojowych mieszkach włosowych – maleńkich otworach, powszechnie nazywanych porami. Głęboko w każdym mieszku włosowym gruczoły łojowe wytwarzają sebum, olej, który utrzymuje wilgotność i elastyczność skóry. W miarę odnawiania się skóry stare komórki obumierają, mieszają się z naturalnymi olejami skóry i ulegają złuszczeniu. W normalnych warunkach komórki te są usuwane stopniowo, pozostawiając miejsce dla świeżej, nowej skóry.

Ale łuszczenie się jest inne dla każdego. Niektórzy ludzie zrzucają komórki równomiernie; niektórzy nie. Nierównomierne zrzucanie powoduje, że martwe komórki stają się lepkie, zlepiając się, tworząc zatyczkę – podobnie jak korek w butelce. Ta wtyczka lub zaskórnik zatrzymuje olej i bakterie wewnątrz pęcherzyka.

Zatkany pęcherzyk
Wtyczka zatrzymuje olej i bakterie w mieszku włosowym, który zaczyna puchnąć, gdy skóra kontynuuje normalną produkcję sebum. Twoje ciało następnie atakuje bakterie rojem białych krwinek. Cały proces trwa 2–3 tygodnie, zakończony pryszczem.

Stan zapalny trądziku
Dlaczego ja? Nie ma jednej prostej „przyczyny” trądziku – na stan chorobowy wpływa wiele czynników, na które nie masz wpływu. Regularność, z jaką pozbywasz się komórek skóry, może zmieniać się przez całe życie. Tempo, w jakim produkujesz sebum, zależy od równowagi hormonalnej, która często się zmienia – szczególnie w przypadku kobiet. Badania wykazały również, że genetyka odgrywa dużą rolę w rozwoju i utrzymywaniu się trądziku, więc historia rodziny jest również cennym narzędziem przewidywania, biorąc pod uwagę różne przyczyny trądziku.

Jedną z najlepszych broni w walce z trądzikiem jest jednak wiedza; jeśli wiesz, co powoduje trądzik, łatwiej jest sformułować dobry plan ataku. Istnieje pięciu głównych winowajców przyczyniających się do tego procesu. Każdy z tych czynników może się znacznie różnić między osobami. Chociaż nie masz kontroli nad tymi czynnikami, zrozumienie ich może pomóc w poszukiwaniu odpowiedniego leczenia trądziku.

Przyczyny trądziku – winowajca nr 1: Hormony. U większości osób cierpiących na trądzik problem zaczyna się w okresie dojrzewania, kiedy organizm zaczyna wytwarzać hormony zwane androgenami. Hormony te powodują powiększanie się gruczołów łojowych, co jest naturalną częścią rozwoju organizmu. Jednak u osób cierpiących na trądzik gruczoły łojowe są nadmiernie stymulowane przez androgeny, czasami nawet w wieku dorosłym. Androgeny są również odpowiedzialne za zaostrzenia trądziku związane z cyklem miesiączkowym i czasami ciążą.

Przyczyny trądziku – przyczyna nr 2: Dodatkowe sebum. Kiedy gruczoł łojowy jest stymulowany przez androgeny, wytwarza dodatkowe sebum. Podczas wędrówki w górę pęcherzyka w kierunku powierzchni, łój miesza się ze zwykłymi bakteriami skórnymi i martwymi komórkami skóry, które zostały usunięte z wyściółki pęcherzyka. Chociaż ten proces jest normalny, obecność dodatkowego sebum w mieszku włosowym zwiększa ryzyko zatykania – i może powodować trądzik.

Przyczyny trądziku – winowajca nr 3: Opad mieszków włosowych. Zwykle martwe komórki w mieszku włosowym są stopniowo usuwane i wydalane na powierzchnię skóry. Jednak u pacjentów z nadczynnymi gruczołami łojowymi – iu prawie wszystkich osób w okresie dojrzewania – komórki te są usuwane szybciej. Zmieszane z nadmiarem sebum martwe komórki skóry tworzą zatyczkę w mieszku włosowym, pr

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish