Fizyczne skutki trądziku

Tytuł:
Fizyczne skutki trądziku

Liczba słów:
1085

Podsumowanie:
Skutki trądziku – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne – mogą trwać znacznie dłużej niż twoje wypryski.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Nawet po wygojeniu się zmian, mogą pozostawić trwałe przypomnienia. Chociaż trudno jest całkowicie uniknąć blizn potrądzikowych, zrozumienie wewnętrznego funkcjonowania skóry może pomóc zminimalizować długoterminowe uszkodzenia.

Co powoduje blizny potrądzikowe? Mówiąc najprościej, blizny potrądzikowe są widocznymi śladami urazów i naprawy tkanek. Kiedy tkanka doznaje urazu, organizm pędzi swój „zespół naprawczy” do miejsca urazu. Ten wyspecjalizowany zespół obejmuje białe krwinki i szereg cząsteczek zapalnych, które zwalczają infekcje i leczą uszkodzoną tkankę. Jednak po ustąpieniu infekcji tkanki nie zawsze można przywrócić do poprzedniego stanu.

Kto jest najbardziej podatny na blizny potrądzikowe? Nie do końca wiadomo, jak i dlaczego ludzie mają blizny potrądzikowe. Istnieją znaczne różnice między osobami, co sugeruje, że niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na blizny potrądzikowe niż inni. Osoby podatne na trądzik często mają również związek genetyczny – zarówno stopień, w jakim się blizny, jak i rodzaj blizny, którą otrzymujesz, mogą „pojawiać się w rodzinie”. Istnieje również znaczne zróżnicowanie w „historii życia” poszczególnych blizn; niektórzy ludzie noszą blizny potrądzikowe przez całe życie z niewielkimi zmianami, podczas gdy inni obserwują, jak ich blizny z czasem znikają. Wiemy, że blizny najczęściej występują u pacjentów z najcięższymi postaciami trądziku zapalnego, obejmującymi głębokie zmiany guzkowe.

Jak uniknąć blizn potrądzikowych? Ponieważ wiemy tak mało na temat tego, co powoduje, że jedna osoba łatwiej się bliznie niż druga, najlepszym sposobem uniknięcia blizny jest zapobieganie trądzikowi. Ważne jest, aby leczyć stan na wczesnym etapie jego przebiegu i tak długo, jak to konieczne. Im więcej stanów zapalnych można zapobiec, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powstania blizny. W przypadku wystąpienia zmian trądzikowych ważne jest, aby leczyć je odpowiednimi lekami, a nie ściskać lub dłubać. Obchodzenie się ze skórą – ściskanie paznokciami, szturchanie pryszczów szpilką itp. – znacznie zwiększa uszkodzenie otaczającej tkanki, a tym samym zwiększa szansę na to, że zmiana pozostawi trwałą bliznę i konieczne będzie leczenie blizny potrądzikowej.

Pamiętaj: pryszcz, który ci dzisiaj przeszkadza, wkrótce zniknie, jeśli na to pozwolisz; jeśli się do tego przyczepisz, może pozostać na zawsze. Jeśli masz szczególnie uciążliwą zmianę, skontaktuj się z dermatologiem lub estetykiem w celu bezpiecznego, profesjonalnego leczenia lub ekstrakcji blizny.

Kolejna rzecz do zapamiętania: zdrowe ciało leczy się szybciej i pełniej, więc nigdy nie lekceważ potęgi zdrowego stylu życia. Stosuj zbilansowaną dietę, dużo odpoczywaj i pij dużo wody. Jeśli Twoja praca lub zabawa zabiera Cię na słońce, chroń się przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB bezolejowymi filtrami przeciwsłonecznymi; zbyt duża ekspozycja na słońce może sprawić, że blizny będą dłużej utrzymywać się. Innym znanym nawykiem jest zły – palenie – wyczerpuje cenne rezerwy kolagenu w skórze, powoduje wolne rodniki i odkłada toksyny, czyniąc ją bardziej podatną na starzenie i blizny potrądzikowe.

Leczenie blizn potrądzikowych: leczyć wypryski i powstrzymać nowe – kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o roztworze Proactiv®.

Rodzaje blizn potrądzikowych

Na początek kilka dobrych wiadomości na temat procesu gojenia. Gdy wyprysk trądzikowy goi się, obszar objęty stanem zapalnym spłaszcza się, pozostawiając czerwonawą plamę. Choć może wyglądać jak blizna po trądziku, w rzeczywistości jest to plamka – ostatni etap zmiany trądzikowej. Plamki mogą utrzymywać się do sześciu miesięcy, ale nie pozostawiają trwałej blizny potrądzikowej.

To samo dotyczy przebarwień pozapalnych, czyli ciemnienia skóry w miejscu gojącej się zmiany trądzikowej. Najczęściej występujące w populacjach afroamerykańskich, azjatyckich i latynoskich, plamy te mogą utrzymywać się do 18 miesięcy – ale mogą zniknąć szybciej, jeśli nie wystawisz się na działanie słońca. Zarówno plamki, jak i przebarwienia pozapalne są uważane za „rzekome blizny”, ponieważ ostatecznie znikają całkowicie.

Istnieją dwa rodzaje prawdziwych blizn po trądziku: blizny potrądzikowe spowodowane zwiększonym tworzeniem się tkanek i blizny potrądzikowe spowodowane utratą tkanki. Te pierwsze, zwane bliznami keloidowymi lub hipertropijnymi, są mniej powszechne i wydają się być dziedziczne. Występują one głównie u pacjentów afroamerykańskich, azjatyckich i latynoskich. Bliznowacenie keloidowe występuje, gdy komórki skóry reagują na uraz wytwarzając nadmiar kolagenu, który najczęściej tworzy grudkowate włókniste masy wzdłuż linii żuchwy oraz na plecach lub klatce piersiowej. Te blizny potrądzikowe wydają się jędrne i błyszczące i mogą utrzymywać się przez lata.

Blizny potrądzikowe spowodowane utratą tkanki są znacznie częstsze i mogą przybierać różne formy:

Miękkie blizny potrądzikowe mają delikatne, skośne, zawijane krawędzie, które łączą się z

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish