Emocjonalne skutki trądziku

Tytuł:
Emocjonalne skutki trądziku

Liczba słów:
949

Podsumowanie:
Trądzik daje różne efekty. W tym artykule omówiono emocjonalne skutki osoby i sposób rozwiązania problemu.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Spodziewałeś się – i być może przerażające – „wielki dzień” trwający od tygodni. Charakter wydarzenia nie jest ważny; może to być pierwsza randka, ważna rozmowa kwalifikacyjna lub własne przyjęcie urodzinowe. Próbujesz chować się za włosami lub ciężkim makijażem. Ale nie możesz zignorować twarzy w lustrze.

Brzmi znajomo? Dla osób cierpiących na trądzik na całym świecie te scenariusze są zbyt powszechne. Nawet rutynowe interakcje społeczne – dzień w biurze, wycieczka na targ – mogą być koszmarem stresu i nienawiści do samego siebie. Jednak ze względu na „czysto kosmetyczny” charakter trądziku pospolitego te bardzo prawdziwe emocje są powszechnie odrzucane jako nadwrażliwość. Przyjaciele i współpracownicy o jasnych twarzach mówią: „Naprawdę, wygląda to dla ciebie gorzej”.

I prawdopodobnie mają rację. Ale brakuje im ważnego punktu: trądzik dotyczy zarówno tego, jak się czujesz, jak i jak wyglądasz. Na przestrzeni lat metody badawcze i metody leczenia mogły się zmieniać, ale odpowiedzi na pytanie „jak czujesz się po trądziku”? pozostały niepokojąco stałe: brzydkie. Zły. Brudny. W depresji. Odpowiedzi te są spójne niezależnie od płci, barier wiekowych i granic państwowych.

Co zostało zrobione?

Każdego roku miliony dolarów przeznacza się na badania medyczne i leczenie trądziku; miliony wydawane są na rozwój i marketing leków dostępnych bez recepty. Jednak stosunkowo mało energii poświęcono na określenie psychologicznych i społecznych skutków tej choroby. Rozważ następujące stwierdzenie:

Nie ma jednej choroby, która powoduje więcej urazów psychicznych, więcej niedostosowania między rodzicem a dziećmi, większą ogólną niepewność i poczucie niższości oraz większe sumy cierpienia psychicznego niż trądzik pospolity.1

Przedstawione przez Sulzbergera i Zaidemsa w artykule z 1948 roku, to stwierdzenie brzmi dzisiaj prawdziwie. Pomimo ograniczonego wpływu trądziku na ogólny stan zdrowia pacjentów, w kilku badaniach stwierdzono, że powoduje on podobny poziom stresu emocjonalnego, jak choroby skóry powodujące znaczną niepełnosprawność fizyczną. Konsekwencje są dość oczywiste: trądzik bardziej boli od wewnątrz. Dlaczego więc ludziom tak łatwo jest odrzucić te uczucia jako próżność?

Problem pomiaru emocji.

Trudność polega nie na potwierdzeniu negatywnych skutków trądziku, ale na ich ilościowym określeniu. Naukowcy od lat walczą o znalezienie dokładnych środków pomiaru dla tego konkretnego rodzaju badań. Naukowcy używają psychometrii do pomiaru stanu umysłu, ale nie opracowali jeszcze skali do oceny psychologicznych skutków chorób fizycznych, takich jak trądzik. A zastosowanie skal psychometrycznych do oceny pacjentów z trądzikiem było w dużej mierze niejednoznaczne.

Czemu? Na objawy emocjonalne – depresję, złość, niską samoocenę – wpływa niesamowita liczba zmiennych. Dlatego trudno jest wiedzieć na pewno, czy przyczyną depresji jest sam trądzik, czy też kombinacja różnych czynników, od kłopotów w szkole po stres w pracy. W tej chwili najlepszy sposób na zrozumienie psychospołecznych skutków trądziku wydaje się zaskakująco prosty: słuchaj.

Siła cierpliwego świadectwa.

Dopóki nauka nie opracuje dokładnej skali, najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się o emocjonalnych skutkach trądziku, są sami pacjenci. Poniższe fragmenty pochodzą z dosłownych cytatów z badań przeprowadzonych w San Francisco w 1995 roku.2 W dramatycznym przeciwieństwie do kwestionariuszy psychometrycznych stosowanych w przeszłości, pacjentom zadawano otwarte pytania i zachęcano do wyczerpujących odpowiedzi.

Minęło wiele lat, odkąd patrzyłem w lustro. Czeszę włosy, używając sylwetki na ścianie, aby pokazać zarys mojej głowy. Od lat nie patrzyłem sobie w oczy, a to bolesne, że nie mogę tego zrobić, a to bezpośredni skutek trądziku.

Kiedy mój trądzik się nasilił, zacząłem naprawdę badać więcej rzeczy, stawałem się bardziej świadomy norm społecznych, tego, co jest akceptowalne, co jest atrakcyjne. Wtedy zacząłem mieć niższą samoocenę; dzięki temu stałem się bardziej introwertykiem. To sprawiło, że chciałem unikać pewnych okazji. ‘Umów się z nią? Cóż, może nie. Nie będzie zainteresowana tym, jak wyglądam.

Jest to związane z byciem brudnym i nienawidzę tego, ponieważ wcale tak nie jest. Odziedziczyłem go po mojej matce, a ona zawsze mi powtarza, że miała dokładnie to samo i że to odejdzie. Jestem wściekły, że odziedziczyłem to po niej. Mój tata sprawia, że czuję się źle, ponieważ nigdy nie miał złej skóry, kiedy był młodszy, więc nie rozumie.

Moja mama nie wie, co zrobiła, że mnie skrzywdziła. Jeśli jadłem tłuste potrawy, ona

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish