Czy chleb to naprawdę nastoletni stymulator trądziku

Tytuł:
Czy chleb naprawdę jest stymulatorem trądziku dla nastolatków?

Liczba słów:
313

Podsumowanie:
Nastolatki, które w dzisiejszych czasach jedzą dużo chleba, najprawdopodobniej zapadają na trądzik częściej niż dorośli. Badania pokazują, że trądzik pojawia się u 60% 12-latków i młodszych oraz 95% 18-latków i nastolatków.

Słowa kluczowe:
leczenie trądziku, leki na trądzik, leki na trądzik, trądzik dorosłych, leki na trądzik

Treść artykułu:
Dlaczego miałbyś jeść dużo chleba każdego dnia, kiedy nie wiesz, co może ci zrobić oprócz zaspokojenia apetytu? Nastolatki, które obecnie jedzą dużo chleba, są bardziej narażone na trądzik niż dorośli. Badania pokazują, że trądzik pojawia się u 60% 12-latków i młodszych oraz 95% 18-latków i nastolatków.

Amerykańscy dermatolodzy przeprowadzili kilka badań, które potwierdzają, że rafinowany cukier, wraz z pszenicą i innymi zbożami, może podnosić poziom insuliny. Badania przeprowadzone wcześniej mogą wykazać, że zbyt duża ilość insuliny może prowadzić do trądziku, także te nowe diety niskowęglowodanowe, które są obecnie tak popularne. Możliwe, że u niektórych mogą one prowadzić do zmniejszenia wyprysków trądzikowych.

Loren Cordain z Colorado State University przeprowadził badania i zasugerował, że wyrzut insuliny może być wywołany przez łatwo trawiony rafinowany chleb. Można również wytwarzać IGF-1, czynnik wzrostu przypominający insulinę. Ta kombinacja substancji w organizmie może spowodować wzrost męskich hormonów, o których wiadomo, że wytwarzają duże ilości sebum w skórze. Łój, gęsta substancja, która może gromadzić się w porach skóry, sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

Ponadto badania wykazały brak trądziku wśród nastolatków mieszkających w innych częściach świata, gdzie żywność jest w większości nieprzetworzona. Trądzik pojawił się u Eskimosów na Alasce tylko wtedy, gdy ludzie przestawili się z tradycyjnej diety na dietę w stylu zachodnim.

Dermatolodzy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii planują przeprowadzenie poważnych badań, aby sprawdzić, czy dieta niskowęglowodanowa może zmniejszyć częstość występowania trądziku. Eksperymenty obejmą 60 nastoletnich chłopców, śledzone w ciągu trzech miesięcy.

Dermatolodzy widzieli wiele anegdotycznych dowodów, kiedy ich pacjenci przeszli na dietę niskowęglowodanową. Jednak australijskie badania będą jednym z pierwszych badań kontrolowanych, które zbadają wpływ diety niskowęglowodanowej na trądzik.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish