Cysty trądziku i ich leczenie

Tytuł:
Torbiele trądziku i ich leczenie

Liczba słów:
705

Podsumowanie:
Głębokie cysty, stany zapalne, rozległe uszkodzenia skóry i blizny charakteryzują ciężki trądzik. Często wymaga agresywnego schematu leczenia i powinien być leczony przez dermatologa. Ciężkie postacie trądziku mogą wymagać lat leczenia i mogą wystąpić jeden lub więcej niepowodzeń leczenia.

Słowa kluczowe:
trądzik

Treść artykułu:
Głębokie cysty, stany zapalne, rozległe uszkodzenia skóry i blizny charakteryzują ciężki trądzik. Często wymaga agresywnego schematu leczenia i powinien być leczony przez dermatologa. Ciężkie postacie trądziku mogą wymagać lat leczenia i mogą wystąpić jeden lub więcej niepowodzeń leczenia. Jednak prawie każdy przypadek trądziku można skutecznie wyleczyć. Istnieje pięć popularnych metod leczenia cyst trądzikowych. Obecnie dostępnych jest wiele skutecznych metod leczenia. Najpopularniejszymi metodami leczenia są drenaż i wycięcie chirurgiczne, wstrzyknięcie kortykosteroidu do zmiany wewnętrznej, izotretynoina (silny lek na ciężki trądzik torbielowaty), doustne antybiotyki i doustne środki antykoncepcyjne. Niektóre osoby mogą wybrać bardziej naturalne leczenie ciężkiego trądziku, które również zostanie krótko omówione w tym artykule.

Drenaż i ekstrakcja lub operacja trądziku, jak to się nazywa, nie powinna być wykonywana przez pacjentów i jest stosowana w przypadku niektórych dużych cyst, które nie reagują na leki i wymagają drenażu i ekstrakcji. Dermatolodzy są przeszkoleni w zakresie prawidłowej techniki i przeprowadzają operacje trądziku w sterylnych warunkach. Próby drenowania i usuwania cyst trądzikowych przez pacjenta poprzez ściskanie lub zbieranie mogą prowadzić do infekcji, zaostrzenia trądziku i blizn. Kiedy torbiel trądzikowa ulegnie silnemu zapaleniu, istnieje duża szansa, że pęknie i wystąpią blizny. Aby leczyć te ciężko zapalne cysty i zapobiegać bliznowaceniu, dermatolodzy mogą wstrzyknąć do takich cyst rozcieńczony kortykosteroid. Zmniejsza to stan zapalny i wspomaga gojenie torbieli trądzikowej. Wstrzyknięcie kortykosteroidu do zmiany wewnętrznej działa poprzez stopienie torbieli w ciągu kilku dni.

Izotretynoina jest obecnie najskuteczniejszym lekiem na ciężki trądzik i trądzik, który jest odporny na inne leki i metody leczenia. Izotretynoina to forma witaminy A, syntetyczny preparat, który występuje w postaci tabletek. Jest podawany raz lub dwa razy dziennie przez okres od szesnastu do dwudziestu tygodni łącznie. Istnieje wiele możliwych skutków ubocznych, które mogą wystąpić podczas tej terapii. Możliwe działania niepożądane obejmują silny ból w klatce piersiowej lub brzucha, trudności w przełykaniu lub bolesne przełykanie, silny ból głowy, niewyraźne widzenie lub zawroty głowy, bóle kości i stawów, nudności lub wymioty, biegunkę lub krwawienie z odbytu, depresję, suchość skóry, oczu i nosa i przerzedzające się włosy. Podczas przyjmowania izotretynoiny pacjenci są ściśle monitorowani przez lekarza podczas wizyt kontrolnych.

Doustne antybiotyki od wielu lat są podstawą terapii ciężkiego trądziku. Podobnie jak antybiotyki stosowane miejscowo, doustne antybiotyki działają w celu zmniejszenia ‘P. acnes ”. „P. Acnes to normalni mieszkańcy skóry, co zmniejsza stan zapalny. Leczenie doustnymi antybiotykami zwykle rozpoczyna się od dużej dawki, którą ostatecznie zmniejsza się, gdy trądzik ustępuje. Z biegiem czasu „P. Acnes może uodpornić się na zabieg. W przypadku wystąpienia oporności można przepisać inny antybiotyk lub rozważyć inne opcje leczenia.

Wykazano, że doustne środki antykoncepcyjne skutecznie usuwają trądzik u kobiet poprzez hamowanie nadczynności gruczołów łojowych. Doustne środki antykoncepcyjne mogą być stosowane jako długotrwała terapia przeciwtrądzikowa; jednak lek ten nie powinien być przepisywany kobietom, które palą, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, są starsze niż trzydzieści pięć lat lub mają w wywiadzie migrenowe bóle głowy bez porady ginekologa. Spironolakton, syntetyczny steroid, może być stosowany w połączeniu z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi w leczeniu trądziku u dorosłych kobiet. Spironolakton hamuje androgen, hormony, które stymulują gruczoły łojowe oprócz innych efektów na organizm, produkcję. Istnieją możliwe działania niepożądane, które mogą towarzyszyć leczeniu spironolaktonem. Kilka skutków ubocznych obejmuje nieregularne miesiączki, tkliwość piersi, bóle głowy i zmęczenie.

Niektórzy ludzie wybierają bardziej naturalne sposoby walki z trądzikiem torbielowatym. Niektóre naturalne metody leczenia polegają na stosowaniu diety pełnowartościowej, która składa się wyłącznie z naturalnych produktów, które nie zostały przetworzone chemicznie ani mechanicznie. Joga lub techniki głębokiej relaksacji mogą być stosowane, aby zmniejszyć ilość stresu, który wywiera się na ciało i umysł. Olejki eteryczne to kolejna naturalna kuracja, którą można dodać do diety osób cierpiących na ciężki trądzik. To tylko kilka z naturalnych metod leczenia trądziku torbielowatego. Bez względu na to, jaką metodę leczenia zdecydujesz się wypróbować, zawsze powinieneś skonsultować się z profesjonalistą, bez względu na to, czy jest to Twój dermatolog czy zielarz. Twój lekarz powinien móc skierować Cię do odpowiedniej komisji

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish