Co to jest trądzik Objawy i przyczyny

Tytuł:
Co to jest trądzik? Objawy i przyczyny

Liczba słów:
1042

Podsumowanie:
Trądzik pospolity to choroba zapalna skóry, spowodowana zmianami w jednostkach włosowo-łojowych (struktury skóry składające się z mieszek włosowy i związany z nim gruczoł łojowy). Zmiany trądzikowe są powszechnie określane jako pryszcze, plamy lub pryszcze.

Słowa kluczowe:
trądzik, objawy trądziku, przyczyny trądziku

Artykuł Treść:
Trądzik pospolity to choroba zapalna skóry, wywołana zmianami w jednostkach włosowo-łojowych (struktury skóry składające się z mieszka włosowego i związanego z nim gruczołu łojowego). Zmiany trądzikowe są powszechnie określane jako pryszcze, plamy lub pryszcze.

Stan ten jest powszechny w okresie dojrzewania, szczególnie w zachodnich społeczeństwach, najprawdopodobniej z powodu wyższych predyspozycji genetycznych. Uważa się, że jest to nieprawidłowa odpowiedź na normalny poziom męskiego hormonu testosteronu. Odpowiedź u większości ludzi słabnie z czasem, a trądzik ma tendencję do zanikania lub przynajmniej zmniejszania się po osiągnięciu dwudziestki. Nie ma jednak sposobu, aby przewidzieć, jak długo potrwa, zanim całkowicie zniknie, a niektóre osoby będą nadal cierpieć na trądzik dziesiątki lat później, do trzydziestki, czterdziestki, a nawet dłużej. Trądzik dotyka dużego odsetka ludzi na pewnym etapie życia.

Objawy

Najczęstszą postacią trądziku jest „trądzik pospolity”, co oznacza „trądzik pospolity”. Nadmierne wydzielanie olejków z gruczołów łojowych w połączeniu z naturalnie występującymi martwymi komórkami naskórka blokuje mieszki włosowe. W niektórych przypadkach wydaje się również występować nieprawidłowy proces kerytynizacji skóry, prowadzący do nieprawidłowego złuszczania skóry wyściełającej pory. Wydzieliny oleju gromadzą się pod zablokowanymi porami, zapewniając doskonałe środowisko dla niekontrolowanego namnażania się bakterii Propionibacterium acnes. W odpowiedzi skóra zapala się, tworząc widoczną zmianę. Szczególnie dotknięta jest twarz, klatka piersiowa, plecy, barki i ramiona.

Typowe zmiany trądzikowe to: zaskórniki, grudki, krosty, guzki i cysty zapalne. Są to bardziej stan zapalny postaci wypełnionych ropą lub czerwonawych guzków, a nawet delikatnych obrzęków przypominających wrzody. Niezapalne „torbiele łojowe”, bardziej właściwie nazywane torbielami naskórkowymi, występują albo w połączeniu z trądzikiem, albo same, ale nie są cechą stałą. Po ustąpieniu zmian trądzikowych mogą pozostać widoczne, nieestetyczne blizny.

Oprócz blizn, jego główne skutki są psychologiczne, takie jak obniżona samoocena i depresja. Trądzik pojawia się zwykle w okresie dojrzewania, kiedy ludzie są już najbardziej zagrożeni społecznie.

Przyczyny trądziku

Dokładnie dlaczego niektórzy ludzie chorują na trądzik, a inni nie, nie jest w pełni znana. Wiadomo, że jest częściowo dziedziczny. Wiadomo, że z trądzikiem wiąże się kilka czynników:

Aktywność hormonalna, taka jak cykle miesiączkowe i dojrzewanie
Stres, spowodowany zwiększoną produkcją hormonów z nadnerczy (stres).
Nadpobudliwe gruczoły łojowe, wtórne do trzech wyżej wymienionych źródeł hormonów.
Nagromadzenie martwych komórek skóry.
Bakterie w porach, na które organizm staje się „uczulony”.
Podrażnienia skóry lub wszelkiego rodzaju zadrapania aktywują stan zapalny.
Stosowanie sterydów anabolicznych.
Wszelkie leki zawierające halogeny (jodki, chlorki, bromki), lit, barbiturany lub androgeny.
Narażenie na wysokie poziomy związków chloru, szczególnie dioksyn chlorowanych, może powodować ciężki, długotrwały trądzik, znany jako Chloracne.

Tradycyjnie uwaga skupiała się głównie na hormonalnej nadprodukcji łoju jako głównego czynnika powodującego trądzik. Niedawno zwrócono większą uwagę na zwężenie kanału pęcherzykowego jako drugi główny czynnik przyczyniający się do tego. Nieprawidłowe złuszczanie komórek wyściełających mieszek włosowy, nieprawidłowe wiązanie komórek („hiperkeratynizacja”) w obrębie pęcherzyka i zatrzymywanie wody w skórze (obrzęk skóry, a tym samym zamykanie mieszków włosowych) zostały przedstawione jako ważne mechanizmy. Kilka hormonów zostało powiązanych z trądzikiem: męskie hormony testosteron, dihydrotestosteron (DHT) i siarczan dehydroepiandrosteronu (DHEAS), a także insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-I). Ponadto wykazano, że skóra skłonna do trądziku jest odporna na insulinę.

Rozwój trądziku pospolitego w ostatnich latach jest rzadki, chociaż jest to grupa wiekowa trądziku różowatego, który może mieć podobny wygląd. Prawdziwy trądzik pospolity u osób starszych może być objawem choroby podstawowej, takiej jak ciąża i zaburzenia, takie jak zespół policystycznych jajników lub rzadki zespół Cushinga.

Błędne przekonania na temat przyczyn

Istnieje wiele nieporozumień i plotek na temat tego, co powoduje, a co nie powoduje:

Dieta. Jedno błędne badanie wykazało, że na trądzik wpływają między innymi czekolada, frytki, chipsy ziemniaczane i cukier.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish