Co powoduje trądzik u dorosłych

Tytuł:
Co powoduje trądzik u dorosłych?

Liczba słów:
384

Podsumowanie:
Główne powody, dla których trądzik rośnie na dorosłych.

Słowa kluczowe:
trądzik. acnes, faqs, faq, FAQ, FAQS, ACNE, ACNES

Treść artykułu:
Trądzik jest stanem gruczołów łojowych niezależnie od wieku. Te gruczoły są przyczepione do mieszków włosowych i wytwarzają oleistą substancję zwaną sebum. Zmiana trądzikowa powstaje, gdy mieszek włosowy zostaje zatkany łojem i martwymi komórkami. Uważa się, że zdarzenia chorobotwórcze (powodujące chorobę) w gruczołach łojowych są w dużym stopniu spowodowane zmianami poziomu androgennych (męskich) hormonów w organizmie – jest to okoliczność zwykle związana ze wzrostem i rozwojem, który ma miejsce w wieku od 12 lat. i 21. Dlatego ważne jest, aby szukać podstawowej przyczyny trądziku, który pojawia się po raz pierwszy w wieku dorosłym.

Trądzik pojawiający się po 25-30 roku życia występuje z jednego z następujących powodów:

1. Nawrót trądziku, który ustąpił po okresie dojrzewania

2. Zaostrzenie trądziku po okresie względnego spokoju – na przykład w czasie ciąży

3. Występuje po raz pierwszy u osoby, która nigdy wcześniej nie miała trądziku.

Trądzik, który pojawia się po raz pierwszy w wieku dorosłym, powinien zostać zbadany przez dermatologa, który może zbadać jego przyczynę. Niektóre przyczyny trądziku dorosłych to:

* Leki. Niektóre leki, które mogą wywoływać trądzik, obejmują sterydy anaboliczne (czasami używane nielegalnie przez sportowców w celu zwiększenia masy ciała), niektóre leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwgruźlicze izoniazyd i ryfampicyna, leki zawierające lit i jod.

* Chroniczny fizyczny nacisk na skórę. Otarcia pasków plecaka lub wsuwanie skrzypiec między szczękę a podbródek może powodować chroniczne fizyczne uciskanie skóry i wywołać stan zwany trądzikiem mechanicznym.

* Chlorowane chemikalia przemysłowe. Mogą one wywoływać zawodowe schorzenie skóry znane jako chloracne.

* Warunki metaboliczne. Trądzik może wywołać zmiany w równowadze hormonalnej, na przykład spowodowane ciążą, miesiączką lub nieprawidłowościami hormonalnymi.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że niektóre zmiany, które wydają się być trądzikiem, wcale nie są trądzikiem. Jednym ze schorzeń skóry przypominających trądzik jest zapalenie mieszków włosowych, które pojawia się, gdy mieszki włosowe ulegają zakażeniu i zapaleniu. Zapalenie mieszków włosowych wymaga innego leczenia niż trądzik.

Trądzik występujący w wieku dorosłym może być trudny do wyleczenia, jeśli występuje wiele nawrotów. Niektórzy pacjenci z ciężkim, nawracającym trądzikiem byli wielokrotnie leczeni izotretynoiną o silnym działaniu ogólnoustrojowym.

Ponieważ trądzik dorosłych może być trudny do wyleczenia, trądzik, który pojawia się po raz pierwszy w wieku dorosłym, powinien zostać zbadany i leczony przez dermatologa.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish