Blizny potrądzikowe

Tytuł:
Blizny potrądzikowe

Liczba słów:
2098

Podsumowanie:
Główne przyczyny blizn potrądzikowych.

Słowa kluczowe:
trądzik. acnes, FAQ, FAQ, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES

Treść artykułu:
Szczegółowe i wyczerpujące omówienie blizn potrądzikowych rozpoczyna się od przyczyn powstawania blizn, zapobiegania powstawaniu blizn, rodzajów blizn, i sposoby leczenia blizn.

Zanim powiemy o bliznach, wspomnij o plamach, które mogą wyglądać jak blizny, ale nie są bliznami w tym sensie, że nastąpiła trwała zmiana. Chociaż nie są prawdziwymi bliznami i znikają z czasem, są widoczne i mogą wywołać zakłopotanie.

Plamki lub „pseudo-blizny” to płaskie, czerwone lub czerwonawe plamy, które są ostatnim stadium większości zmian zapalnych trądzikowych. Po spłaszczeniu zmiany zapalnej trądzikowej plamka może pozostawać „zaznaczać miejsce” do 6 miesięcy. Kiedy plamka w końcu zniknie, żaden ślad po niej nie pozostanie – w przeciwieństwie do blizny.

Pigmentacja pozapalna to przebarwienie skóry w miejscu wygojonej lub gojącej się zmiany zapalnej trądzikowej. Występuje częściej u osób o ciemniejszej karnacji, ale czasami występuje u osób o białej skórze. Wczesne leczenie przez dermatologa może zminimalizować rozwój pigmentacji pozapalnej. Niektóre przebarwienia pozapalne mogą utrzymywać się do 18 miesięcy, szczególnie przy nadmiernej ekspozycji na słońce. Peeling chemiczny może przyspieszyć zanik pigmentacji pozapalnej.

Przyczyny blizn potrądzikowych
Najprościej mówiąc, blizny powstają w miejscu uszkodzenia tkanki. Są widocznymi śladami urazów i naprawy tkanek. W przypadku trądziku uraz jest spowodowany reakcją zapalną organizmu na łojotok, bakterie i martwe komórki w zatkanym mieszku łojowym. Jak omówiono później, istnieją dwa rodzaje prawdziwych blizn: (1) obszary wklęsłe, takie jak blizny po lodach, oraz (2) wypukłe, zgrubiałe tkanki, takie jak bliznowce.

Gdy tkanka dozna urazu, organizm przesuwa swój zestaw naprawczy do miejsca urazu. Wśród elementów zestawu naprawczego znajdują się białe krwinki oraz szereg cząsteczek zapalnych, których zadaniem jest naprawa tkanki i zwalczanie infekcji. Jednak po zakończeniu pracy mogą pozostawić nieco zabrudzone miejsce naprawy w postaci włóknistej tkanki bliznowatej lub tkanki zerodowanej.

Białe krwinki i cząsteczki zapalne mogą pozostawać w miejscu aktywnej zmiany trądzikowej przez kilka dni lub nawet tygodni. U osób, które są podatne na blizny, wynikiem może być blizna potrądzikowa. Jednak występowanie i częstość występowania blizn nadal nie jest dobrze poznana. Istnieją znaczne różnice w bliznowaceniu między osobami, co wskazuje, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na blizny niż inni. Blizny często wynikają z ciężkiego zapalnego trądziku guzowatego, który występuje głęboko w skórze. Ale blizny mogą również wynikać z bardziej powierzchownych zmian zapalnych. Trądzik guzowaty, który najprawdopodobniej powoduje blizny, jest widoczny na tych zdjęciach:

(Zdjęcia wykorzystane za zgodą American Academy of Dermatology
National Library of Dermatologic Teaching Slides)

Historia życia blizn również nie jest dobrze poznana. Niektórzy ludzie noszą swoje blizny potrądzikowe przez całe życie, z niewielkimi zmianami w bliznach, ale u innych skóra przechodzi pewien stopień przebudowy, a blizny potrądzikowe zmniejszają się.

Ludzie również mają różne odczucia dotyczące blizn potrądzikowych. Blizny mniej więcej tego samego rozmiaru, które mogą być psychologicznie stresujące dla jednej osoby, mogą być zaakceptowane przez inną jako „niezłe”. Osoba cierpiąca na blizny jest bardziej skłonna do szukania leczenia w celu złagodzenia lub usunięcia blizn.

Zapobieganie bliznom potrądzikowym
Jak omówiono w poprzedniej części dotyczącej przyczyn powstawania blizn potrądzikowych, blizny występują inaczej u różnych osób. Trudno jest przewidzieć, kto będzie blizną, jak rozległe lub głębokie będą blizny i jak długo będą się utrzymywać. Trudno też przewidzieć, jak skutecznie można zapobiec bliznom poprzez skuteczne leczenie trądziku.

Niemniej jedyną pewną metodą zapobiegania lub ograniczania zasięgu blizn jest leczenie trądziku na wczesnym etapie i tak długo, jak to konieczne. Im bardziej można zapobiec lub złagodzić stan zapalny, tym bardziej prawdopodobne jest, że można zapobiec bliznom. (Kliknij Leczenie trądziku, aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia łagodnego, umiarkowanego i ciężkiego trądziku). Każda osoba z trądzikiem, która ma znaną skłonność do powstawania blizn, powinna znajdować się pod opieką dermatologa. (Kliknij Znajdź dermatologa, aby zlokalizować dermatologa w swoim obszarze geograficznym).

Rodzaje blizn potrądzikowych
Istnieją dwa ogólne typy blizn potrądzikowych, definiowane przez reakcję tkanki na stan zapalny: (1) blizny spowodowane zwiększonym tworzeniem się tkanki i (2) blizny spowodowane utratą tkanki.

Blizny spowodowane zwiększonym tworzeniem się tkanek
Blizny spowodowane zwiększonym tworzeniem się tkanek nazywane są bliznowcami lub bliznami przerostowymi. Słowo hipertrofia oznacza „powiększać”

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish