Acne Imposters

Tytuł:
Trądzik oszuści

Liczba słów:
1158

Podsumowanie:
Jakby trądzik nie wystarczył! Czasami trądzikowi pospolitemu towarzyszą inne uciążliwe choroby skóry.

Słowa kluczowe:
trądzik, trądzik, FAQ, FAQ, TRĄDZIK, ACNES, FAQ, FAQ

Treść artykułu:
Niektóre są po prostu nieprzyjemnymi tagalongami, jak łupież; niektóre mogą być mylone z trądzikiem, ale wymagają innego sposobu leczenia. Oczywiście tylko Twój dermatolog może postawić ostateczną diagnozę. Jednak poznanie tych warunków może pomóc w sformułowaniu pytań do lekarza.

Trądzik kosmetyczny. Jak sama nazwa wskazuje, tę łagodną i stosunkowo powszechną postać trądziku wywołują kosmetyki. Ponieważ jest wywoływany przez produkty miejscowe, może uderzyć każdego – nawet osoby, które nie są fizjologicznie podatne na trądzik. Zwykle składa się z małych, swędzących lub wysypanych, różowych guzków na policzkach, brodzie i czole, rozwijających się stopniowo w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Może utrzymywać się przez czas nieokreślony, ale zwykle nie powoduje blizn. Jak możesz tego uniknąć? Kupując produkty do makijażu i skóry, szukaj produktów „nie zatyka porów”. Produkty te rzadziej powodują podrażnienia lub zatykanie porów.

Łupież (lub łojotokowe zapalenie skóry). Z nieznanych nam powodów łupież często towarzyszy trądzikowi, szczególnie u nastolatków. Przyczyny są podobne. U osób cierpiących na łupież naturalny proces odnowy komórek skóry głowy jest przyspieszony podczas zwalczania P. ovale, normalnego grzyba występującego na każdej ludzkiej głowie. To powoduje, że martwe komórki szybciej złuszczają się, tworząc objawy, które znamy jako łupież – łuszczenie się, łuszczenie się i swędzenie skóry głowy. W niektórych przypadkach łupież obejmuje drobne pryszcze na skórze głowy. Klimat, dziedziczność, dieta, hormony i stres mogą również wpływać na łupież. W większości przypadków można zastosować szampony dostępne bez recepty zawierające cynk, smołę węglową lub kwas salicylowy. Jeśli problem nie ustąpi, lekarz może przepisać silniejsze szampony. Łupież nie jest spowodowany nadmiernym myciem włosów, dlatego można myć je codziennie. Natomiast drapanie lub dłubanie w skórze głowy może pogorszyć stan.

Zapalenie skóry (lub egzema) charakteryzuje się szybko rozprzestrzeniającą się czerwoną wysypką, która może być swędząca, pokryta pęcherzami i opuchnięta. Atopowe zapalenie skóry jest związane z astmą i alergiami typu katar sienny i często występuje we wczesnym dzieciństwie. Kontaktowe zapalenie skóry jest zwykle spowodowane kontaktem z substancjami drażniącymi (detergentami lub agresywnymi chemikaliami) lub alergenami (substancjami, na które pacjent jest uczulony, jak guma, konserwanty lub określony zapach). Osoby z przewlekłym zapaleniem skóry będą miały długą historię podrażnień w dotkniętym obszarze lub obszarach. U dorosłych najczęściej dotyczy to powiek, szyi i dłoni. Skóra w tych obszarach może być ciemniejsza niż otaczająca i zgrubiała od uporczywego drapania. Uważa się, że ta forma jest dziedziczna, ale mogą mieć na nią również wpływ czynniki środowiskowe. Zapalenie skóry może pojawiać się i znikać przez całe życie.

Powiększone pory. Przed rozpoczęciem dojrzewania większość ludzi ma stosunkowo małe pory i gładką skórę. W okresie dojrzewania pory mają tendencję do powiększania się wraz ze wzrostem produkcji sebum. Następnie, wraz z wiekiem, uszkodzenia spowodowane słońcem zmniejszają elastyczność skóry, przez co pory wydają się większe. Jako osoba dorosła wielkość twoich porów zależy od genetyki; niektórzy ludzie zachowują małe pory swojej młodości, podczas gdy inni rozwijają większe pory. Osoby z większymi porami mogą skarżyć się na małe szarawe zaskórniki na nosie i policzkach. Wbrew powszechnemu przekonaniu te „zaskórniki” to nic innego jak zwykły sebum spełniający swoje zadanie: wypełniający pory. Ponieważ łój ma tam być, wyciskanie jest daremne – olej wraca następnego dnia, a częste manipulowanie z czasem może w rzeczywistości uszkodzić pory, powodując ich trwałe powiększenie.

Torbiele naskórka. W przeciwieństwie do trądziku torbielowatego, który występuje w obrębie zakażonego pęcherzyka, torbiel naskórka jest podobnym do worka naroślą w głębszych warstwach skóry. Worek torbieli wypełniony jest miękkim, białawym materiałem, który może pozostawać w nieskończoność. Małe cysty (o średnicy poniżej 5 mm) zwykle nie wymagają leczenia; mogą być uciążliwe, ale generalnie są nieszkodliwe. Większe cysty mają większe prawdopodobieństwo zakażenia; jest to bardzo bolesne i może prowadzić do blizn. Torbiele naskórka są często trwałe; nawet jeśli materiał zostanie usunięty, worek pozostaje, a cysta może powrócić. W takich przypadkach należy wyciąć cały worek torbieli, aby zapobiec nawrotom. Chociaż cysty są zwykle łagodne, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie podejrzanych guzków i guzków.

Zespół Favre-Racoucheta. Ponieważ stan ten jest spowodowany ciężkimi, postępującymi uszkodzeniami słonecznymi na przestrzeni wielu lat, zespół Favre-Racoucheta występuje najczęściej u mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat. Pacjenci są dotknięci dużymi zaskórnikami (zaskórnikami) wokół oczu i na górnych policzkach . W przeciwieństwie do acn

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


pl_PLPolish
pl_PLPolish